Akıllı Telefonunuzda Kişi Listenize Çeki Düzen Verin

Telefonumuzun başına bir iş geldiğinde en çok koyan iki kayıp: fotoğraflar ve kişi listesi. Bu kayıpların önüne geçmek yedekleme ya da bulut çalışma ile mümkün. Ve iki yöntem de bir kaç tık ile olabilecek şeyler. Bu yazıda kişi listesi üzerine yazacağız.

Continue reading “Akıllı Telefonunuzda Kişi Listenize Çeki Düzen Verin”

Yanlışlıkla Formatladığım Hard Diskimden Verilerimi Nasıl Kurtardım?

Geçen bir USB aldım, Sandisk Extreme 64 gb (çok iyi okuma yazma değerleri vardır, hatta bildiğim en iyisi). Tak çalıştır yerine nasıl HDD partition olarak gösterebilirim derken yanlışlıkla aynı anda bilgisayara takılı olan 1TB kişisel hard diskime disk yönetimi üzerinden biçimlendirme başlattım. Yanlış harfli sürücüyü biçimlendirmeye başladığımı anladığım andaki o gelen ateş… Hemen operasyonu iptal ettim ama hard diskimin boot kaydı uçmuştu. Hız benim düşmanım oldu.

Continue reading “Yanlışlıkla Formatladığım Hard Diskimden Verilerimi Nasıl Kurtardım?”

Lumia 1320 İnceleme ve Windows Phone 8 Kullanıcı Deneyimi

(Bu yazı 17.07.2014 tarihinde ufak güncellemeler almıştır)

Merhaba arkadaşlar. Lumia 1320 Nokia’ın iki “phablet”inden biri (ucuz olanı). İnternette bir çok sitede incelemesi, video incelemeleri mevcut. Yalnız çoğunluğun android ve ios kullandığı bir piyasada “kullanıcı deneyimi” önemli. Cihazı kullanmaya başlayalı 3 gün oldu, mümkün mertebe kullanıcı deneyimini paylaşmaya çalışacağım. Bunu yaparken lütfen şunları da göz önünde bulundurun:

-Cihaz bir haftadır elimde (Son edit itibariyle 2 ay, 17.07.2014)

-İlerleyen günlerde zaman etiketiyle güncelleme girebilirim (17.07.2014)

-Özetle tam bir kullanıcı deneyiminden çok ilk izlenim olacak bu yazı

-Ve incelediğim sürüm 8.1 developers preview sürümü, 8.1 Haziranda çıkacak (Çıkmadı, Temmuz sonu bekleniyor)

-İzlenimlerin %75’i Lumia 1320’den çok WP8 camiası ile ilgili olacak. Yani cihazın çok suçu yok 🙂

Continue reading “Lumia 1320 İnceleme ve Windows Phone 8 Kullanıcı Deneyimi”

Twitter’ı daha etkin şekilde kullanma

Twitter’da belki eskisiniz, belki yeni. Herkesin kendine göre bir kullanım profili var. Kimi daha çok takipçi (arkadaşlar, ünlüler, yazarlar…), kimiyse daha çok paylaşımcı, kimisi de tam bir twitter troll’ü. Günde kaç kez akışınızı kontrol ettiğinizden bağımsız olarak twitter kullanımı hakkında bir kaç tiyo vermek istiyorum.

Continue reading “Twitter’ı daha etkin şekilde kullanma”

Cep Telefonlarında Teknoloji Tıkandı mı? Yoksa Tıkananlar Üreticiler mi?

Bence hiç bir yere gitmiyor, gidemiyor. Piyasayı biraz takip eden kişiler bariz “tıkanmayı” görebilir. Heyecan verici sürpriz modeller yok artık.

-Sadece gıdım gıdım artık ilerlemede sona gelinmiş donanım yükseltmeleri,

-Kozmetik iyileştirmeler,

-Alt modellerin de yapabileceği ama ticari olarak üst modelleri satmaya yönelik eski modellere çıkmayan biraz fark yaratan uygulamalar,

-İhtiyaç fazlası sırf fark yaratmak için konan şeyler…

Continue reading “Cep Telefonlarında Teknoloji Tıkandı mı? Yoksa Tıkananlar Üreticiler mi?”

Teknoloji neden gelişiyormuş gibi gözükür ama gelişmez?

2000’lerden beri bazı teknoloji haberleri zaman zaman aynı metinlerle ve içeriklerle çıkar. Kansere çare bulundu, su ile çalışan araba üretildi, hidrojen pillerinin verimliliği %70 arttı, güneş enerjisi şöyle böyle oldu…

facebook ve twitter maksimum haber akışı sınırları (user cache)

image

Daha önceden kontrol etmiştim, az önce bir daha kontrol ettim.

Facebook haber akışımda bugünden (5 haziran) azami 13 gün geri gidebildim (23 mayıs). Time Line’ımda ise paylaştığım bir çok şey geriye dönük duvarımı kontrol ettiğimde yok, cache’e alınmıyorlar. Tahminen sadece facebook’un reklam politikaları çerçevesinde kullanılmak üzere database’de sıkıştırılmış olarak bekliyor.

Twitter‘da ise durum biraz dahavahim. akışta bugünden geri azami 5 gün geri gidebildim (31 mayıs). takip ettiğim kullanıcı sayısı 130, çok da değil. Kendi attığım 2000 küsür twitinse ilk twitine kadar ulaşabildim. birileri sınır olduğundan bahsetmişti ama demek ki twit sayısı ile alakalı imiş bu da.

Aslında yazdıklarım, paylaşımlarımız tam olarak bizim değiller. Bunu da ilk kullanıcı sözleşmesinde biz kabul ediyoruz (hiç okumadığımız ama okunacak gibi de olmayan uzun kullanıcı sözleşmeleri). O yüzden Facebook da twitter da tüm paylaşımlarımızı bize göstermek zorunda değil geriye dönük. Göstermiyor da zaten.

Özetle tam bir carpe diem tadında iki sosyal medya ortamı da. Okudun okudun, yakaladın yakaladın. Ardına bakma, devam et yoluna…

Evliliğimle İlgili İlk İzlenimlerim

Evliliğimle İlgili İlk İzlenimlerim

1 aylık taze damat olarak artık evliliğimle alakalı ilk izlenimlerimi yazabilirim. 10 Ağustos (2013) itibariyle artık ben de evli bir erkeğim. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: Evlilik güzel bir şey, evlenin 🙂

(Söyleyemedi, blogu çöktü ve yazıyı yayınlarken tarih 29 Aralık 2013 idi…)

Continue reading “Evliliğimle İlgili İlk İzlenimlerim”

Türkiye E-kitap Sektöründeki Çıkmaz

Geçenlerde idefix’ten paraya kıydım ve bir tane ebook satın aldım (roman). Paraya kıydım dememdeki neden de basılı verisyonu 16.5 lira iken dijital kopyasına 14.5 lira vermem.

Dijital kopya için gayet fahiş bir rakam. Hammadde masrafı yok, basım masrafı yok, stok masrafı yok, nakliye masrafı yok. Otomatik bir yazılımın otomatik olarak oluşturduğu bir kopya. Ama basılı versiyonundan sadece %13 daha ucuz. Dijital de olsa aradaki aslan payı karın yayıncı firma ile idefix arasında paylaşıldığına, yazara ise cücük gibi bir kar bıraktığına eminim.

Continue reading “Türkiye E-kitap Sektöründeki Çıkmaz”

android işletim sisteminde sistem kaynaklarını daha verimli kullanmak (uygulama yönetimi) ve optimizasyon.

android işletim sisteminde sistem kaynaklarını daha verimli kullanmak (uygulama yönetimi) ve optimizasyon.

2012
06.23

Android işletim sistemi mobil arenada en fazla kullanılan işletim sistemi şu an itibariyle. Bir çok farklı donanım üreticisi farklı modellerle pazarda bulunuyor. Donanımlar farklı olduğu için de kimi cihazlar diğerlerine nazaran daha performanslı genel kullanımda. Bu zaten bilgisayar dünyasında da böyledir. Yine de optimize edilmiş 3gb ramli, core i3 işlemcili bir bilgisayar arkadaşınızın saldım çayıra mevlam kayıra 6gb ramli core i7 işlemcili bilgisayarından daha performanslı çalışabilir. biraz bilgisayardan anlamak lazım.

Continue reading “android işletim sisteminde sistem kaynaklarını daha verimli kullanmak (uygulama yönetimi) ve optimizasyon.”