Twitter’ı daha etkin şekilde kullanma

Twitter’da belki eskisiniz, belki yeni. Herkesin kendine göre bir kullanım profili var. Kimi daha çok takipçi (arkadaşlar, ünlüler, yazarlar…), kimiyse daha çok paylaşımcı, kimisi de tam bir twitter troll’ü. Günde kaç kez akışınızı kontrol ettiğinizden bağımsız olarak twitter kullanımı hakkında bir kaç tiyo vermek istiyorum.

Continue reading “Twitter’ı daha etkin şekilde kullanma”

Flappy Bird ve İnsan Psikolojisi Üzerine

Öncelikle bu illete nasıl başladım, ona açıklık getirmek isterim. Her şey twitter’da arkadaşım Çağatay’ın bir tivitiyle başladı. Neymiş bir bakayım diye yükledim. Daha teknoloji sitelerinde ve magazinsel gazete sayfalarında çok palazlanmamıştı.

Continue reading “Flappy Bird ve İnsan Psikolojisi Üzerine”

Facebook ve bilimum sosyal medya virüsümsüleri

Eskiden forward mailler ve spam mailler var idi, yeni nesil bilmez, kıl payı kaçırdılar. Spam mailler gerçekten spam mail idiler, şimdiki fırsat sitelerinin bir şekilde onaylanmış ve gelmeye başlamış mailleri değildi. Genelde çükümüz için olan bu maillerden bolca düşmüştür mail kutumuza. Sonra Servis sağlayıcıların spam filtreleri gelişti vs derken bunlar azaldı, bir kısmı ise yeni çağa ayak uydurdu.

facebook ve twitter maksimum haber akışı sınırları (user cache)

image

Daha önceden kontrol etmiştim, az önce bir daha kontrol ettim.

Facebook haber akışımda bugünden (5 haziran) azami 13 gün geri gidebildim (23 mayıs). Time Line’ımda ise paylaştığım bir çok şey geriye dönük duvarımı kontrol ettiğimde yok, cache’e alınmıyorlar. Tahminen sadece facebook’un reklam politikaları çerçevesinde kullanılmak üzere database’de sıkıştırılmış olarak bekliyor.

Twitter‘da ise durum biraz dahavahim. akışta bugünden geri azami 5 gün geri gidebildim (31 mayıs). takip ettiğim kullanıcı sayısı 130, çok da değil. Kendi attığım 2000 küsür twitinse ilk twitine kadar ulaşabildim. birileri sınır olduğundan bahsetmişti ama demek ki twit sayısı ile alakalı imiş bu da.

Aslında yazdıklarım, paylaşımlarımız tam olarak bizim değiller. Bunu da ilk kullanıcı sözleşmesinde biz kabul ediyoruz (hiç okumadığımız ama okunacak gibi de olmayan uzun kullanıcı sözleşmeleri). O yüzden Facebook da twitter da tüm paylaşımlarımızı bize göstermek zorunda değil geriye dönük. Göstermiyor da zaten.

Özetle tam bir carpe diem tadında iki sosyal medya ortamı da. Okudun okudun, yakaladın yakaladın. Ardına bakma, devam et yoluna…