mükemmel mangal yoktur, az et vardır…

Pazar günkü mangal etkinliğinin devamında mangal etkinliklerinin aksayan yönlerini yazmak istedim. Güzel bir etkinlikti, Adapazarı Poyrazlar Gölünde sabah kahvaltı devamında öğleden sonra da mangal yaptık. bol bol yedik, bol bol yandık güneşte, maç yaptık sağımızı solumuzu incittik, günün sonunda perte çıktık. sabah yorgunluğu atamadan uyanıp işe doğru yola koyulduk. Yani olması gereken her şey var idi 🙂 Aile pikniğiydi bizimki, ondan önceki son mangalım da yine Poyrazlar’da Mustafa abi, Semih, Sercan, Cihan ve Cüneyt abi ile geçen sene idi. Arkadaşlarla ya da aileyle yapılması çok fark etmemekle birlikte mangal etkinliğinin aksayan yönleri ortalama şunlardır:

1_ Talep fazlası et arzı: Etler mangallarda %90 artar. Artan miktar toplam et miktarının %50’sini dahi bulabilir. son posta etler ha bitti ha bitecek diye zorla yenir. Oysa mangalda yenebilecek etlerin ortalama bir hesabı vardır. bu hesabın ortalama işe yarayan bir denklemi vardır. Ama bunu başka bir konuda detaylandırmak istiyorum. Kabaca mangal hesabında şu kriterlere dikkat etmek lazım.

– Yazılı plan-program yapılmalı. Yani yazılı alınacaklar ve getirilecekler listesi, devamında süre planlaması. bu yapılmadığında her zaman eksik bir şeyler çıkar. Bu yapılsa da eksikler çıkacaktır bu arada. Başlıkta yazdığım gibi: mükemmel mangal yoktur 🙂

– Mangaldaki etin kilogram cinsinden rakamı toplam kişi sayısını geçmemeli (en önemli kural).

– Kişi başı ortalama bir tüketim gramacı belirlenmeli, buna +2 kişi tolerans eklenebilir. Bayan yoğunluğuna göre bayanların ortalama tüketim gramacı ayrı hesaplanabilir. Sonuçta onlar bizim gibi değiller, insan gibi yiyorlar.

2_ Zaman planlanması yapılmalı: Bu planlama yapılırken optimum bir zaman aralığı belirlenmeli. Yoksa grubun motivasyonu düşebilir.

3_ Güneş kremi şart abi: 

4_ Sakatlıklara karşı korunma: Eğer voleybol futbol gibi spor etkinlikleri yapılacaksa vücut kesinlikle ısındırılmalı. kısa bir germe-açma hareketleridizisi bile sizi bir çok geçici ya da uzun süreli sakatlanmalardan koruyabilir.

Bunlara dikkat edilmese de mangal etkinliği %90 güzel geçecektir ancak mükemmeliyete giden yol plan-programdan ve rakamlardan geçer 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *