facebook ve twitter maksimum haber akışı sınırları (user cache)

image

Daha önceden kontrol etmiştim, az önce bir daha kontrol ettim.

Facebook haber akışımda bugünden (5 haziran) azami 13 gün geri gidebildim (23 mayıs). Time Line’ımda ise paylaştığım bir çok şey geriye dönük duvarımı kontrol ettiğimde yok, cache’e alınmıyorlar. Tahminen sadece facebook’un reklam politikaları çerçevesinde kullanılmak üzere database’de sıkıştırılmış olarak bekliyor.

Twitter‘da ise durum biraz dahavahim. akışta bugünden geri azami 5 gün geri gidebildim (31 mayıs). takip ettiğim kullanıcı sayısı 130, çok da değil. Kendi attığım 2000 küsür twitinse ilk twitine kadar ulaşabildim. birileri sınır olduğundan bahsetmişti ama demek ki twit sayısı ile alakalı imiş bu da.

Aslında yazdıklarım, paylaşımlarımız tam olarak bizim değiller. Bunu da ilk kullanıcı sözleşmesinde biz kabul ediyoruz (hiç okumadığımız ama okunacak gibi de olmayan uzun kullanıcı sözleşmeleri). O yüzden Facebook da twitter da tüm paylaşımlarımızı bize göstermek zorunda değil geriye dönük. Göstermiyor da zaten.

Özetle tam bir carpe diem tadında iki sosyal medya ortamı da. Okudun okudun, yakaladın yakaladın. Ardına bakma, devam et yoluna…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *