Evliliğimle İlgili İlk İzlenimlerim

Evliliğimle İlgili İlk İzlenimlerim

1 aylık taze damat olarak artık evliliğimle alakalı ilk izlenimlerimi yazabilirim. 10 Ağustos (2013) itibariyle artık ben de evli bir erkeğim. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: Evlilik güzel bir şey, evlenin 🙂

(Söyleyemedi, blogu çöktü ve yazıyı yayınlarken tarih 29 Aralık 2013 idi…)

İyisi ile kötüsüyle (ve önerisiyle) yazayım, hangisinin size ne hissettireceğine siz karar verin…

-Bir kere sevdiğiniz kadınla aynı evde yaşamak, daha çok ortak zamanı paylaşmak, sabah gözlerinizi açtığınızda ilk onu görmek veya gözlerinizi açmadan yanınızda olan varlığını hissetmek kadar güzel bir duygu yok. Aslında daha bir çok duygu var da bu kadar güzel olan, yine hepsi hep evlilik romantizmi ile alakalı. En genel özet olarak betimledim.

-Artık iki kişisel hayata (siz ve sevgilinizle siz) ayrı ayrı zaman ayırmanın yoruculuğu olmayacak ki bu iyi bir şey. Her akşam aynı kürkçü dükkanına gidiyorsunuz ikiniz de. İşten çık koştur koştur hatunla buluş aşk ise aşk, iş ise iş;  sonra koştur koştur eve geri dön vs hareketlerden artık kurtuluyorsunuz.

-Akşam evde sıcak yemek yemek gibisi yok. En kötü ev yemeği dışarıda yiyeceğiniz en iyi yemekten iyidir. Buradan ajgumun kötü yemek yaptığı anlamını çıkartmayın, kulağınızı çekerim. Ben gibi ajgum da yıllardır gurbette olması dolayısı ile mutfakta hepinizin sevgilisine 10 basar tamam mı!? Artık hızlı bir şekilde yemek hazırlayıp bilgisayarınız başında eğreti bir şekilde yemek yemek zorunda da değilsiniz, bunun yemek masanız var. Hem de bir açılıyor aman allahım 5 metre. hatta bir de mutfak masanız var.

-Evlenmeden önce cebimdeki para sürekli beni onu bir şeylere harcamam için dürterdi. Sanki o dürtü büyük ölçüde azaldı bir ay içinde bile ehueheuehue. Çift olmanın getirdiği psikoloji, savurgan erkeklere iyi gelebilir.

-Kendi evinizden getirdiğiniz çer çöpünüz haricinde evinizdeki hemen tüm eşyalar yeni. Artı bir çok yeni eşyaya sahip oluyorsunuz. Mesela artık ana yemek için, çorba için, tatlı için, meyve vs için ayrı ayrı tabaklarınız var. Hepsini aynı tabaktan yemek zorunda değilsiniz ehuheheuehue. Yani kaçımızın bu kadar detaylı mutfak malzemesi olmuştur. Yıllarca bir kaç tabak, bir kaç çatal kaşık bıçak, bir kevgir ve bir salata soyma bıçağı ile hayatta kalmış bizlere bir anda bu kadar detaylı alet edevat fazla gelebilir ama zamanla alışacaksınız. Bazı yeni eşyaları kullanmakta yabancılık çekebilirsiniz. Örneğin bulaşık makinesi…

-Eğer eve hatunun çeyizinden önce yerleşemezseniz en güzel dolapları, çekmeceleri unutun. artık oraları ne sizin ne sevgilinizin, oraları çeyizlerin oldu. Biliyorsunuz (ya da bilmiyorsunuz) yeni evlenmiş çiftlerin evinde 3 şey yaşar: kadın, erkek, çeyiz. Kendinize özerk bir cumhuriyet kurmak için küçük odaya 3 kapılı bir gardrop alarak her şeye yeniden başlayabilirsiniz.

-İki kişisel yaşamın birleşmesinin (ve bir de çeyiz) doğurduğu en büyük sıkıntı dolap rafı ve çekmece azlığı. Ne kadar çok dolap, çekmecelik, kitaplık etraf o kadar toparlanıyor.

-Yeni halılar sürekli pamuk atıyor. En kıllımız bu kadar kirletmiyordur evini. Benzin döküp yakası geliyor insanın hepsini. Ama siz yakmayın, bi halı yıkamacıya verin. Yıkanınca biraz duruluyorlar.

-Mevzu kıldan açılmışken, artık aynı territory’de sağlam bir rakibiniz var bu konuda. Umarım gözleriniz uzağı görmede çok keskin değildir ehueheheuehe

-Eskiden 3 beş survival eşya ile yıllarca hayatta kalmış olmanıza rağmen artık bir dünya eşyanız var ama ilginçtir ki artık sahip olduğunuza yakın eskikleriniz var. Yeni evin eksiği bitmez, bol bol ıvır zıvır tamamlayacaksınız.

-Evin temiz olması güzel bir şey, temiz bula bula (ya da biri kafanıza vura vura) temiz tutmayı öğreniyorsunuz ehuehehuehee Aslan yattığı yerden bellidir.

-Artık sevdiğiniz dizileri tek başınıza izlemek zorunda değilisiniz. Çiftenek izleyin. Anime dünyasına bir nefer daha kazandırmanın vakti geldi (o vakit gelemedi)…

(29 Aralık’tan sonra yazdıklarım bu satır altından devam edecek…)

(Edemedi…)

6 thoughts on “Evliliğimle İlgili İlk İzlenimlerim”

  1. Ama sen hep olumlu taraflarını yazmışsın. Peki meseleye objektif bakarsak hiç mi kötü yanı yok?
    Yani tamam hep + ları yazmak güzel. Ama – ler nelerdir?

    Saygılarımla 🙂

      1. Raiden, bizim evliliğimizdeki +’lar seni rahatsız etmiş galiba 🙂 TcMarti evliliğin 1i 5i olmaz diye düşünüyorum, insanlar birbirlerini iyi tanıyorlarsa sayet. Biz Emreyle birbirimizi çok iyi tanıyoruz o yuzden 5 yıl sonra bu yorumların yine değişebileceğini sanmıyorum. Sedacım sana da acayip katılıyorum. 😉

  2. Evliliğin 3.5 yılını bitirmiş biri olarak yazayım ben de:):) tabi bir de kadın gözüyle:) evlilik ağzı olanın söylediği gibi hayatta başına gelebilecek en kötü şey değil…rahatsan,sevdiceğinle kafan uyuşuyorsa,tartışmalarda alttan alıyorsa 2 taraf da ve hayatı müşterek yaşıyorsan evlilikten güzeli yok:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *