Türkiye E-kitap Sektöründeki Çıkmaz

Geçenlerde idefix’ten paraya kıydım ve bir tane ebook satın aldım (roman). Paraya kıydım dememdeki neden de basılı verisyonu 16.5 lira iken dijital kopyasına 14.5 lira vermem.

Dijital kopya için gayet fahiş bir rakam. Hammadde masrafı yok, basım masrafı yok, stok masrafı yok, nakliye masrafı yok. Otomatik bir yazılımın otomatik olarak oluşturduğu bir kopya. Ama basılı versiyonundan sadece %13 daha ucuz. Dijital de olsa aradaki aslan payı karın yayıncı firma ile idefix arasında paylaşıldığına, yazara ise cücük gibi bir kar bıraktığına eminim.

İdefix satış sayfalarında not düşmüş: “ebook fiyatlarını yayıncı firmalar belirlemektedir.” Dünyada kitap sektöründe dijitale geçiş çoktan gerçekleşti, hemen hemen de oturdu. Biz daha bu yayıncı tayfasının tekelinden kurtulamadık. yani bir kitabın basılı versiyonu 16.5 lira ise dijital kopyası o rakamın %50’si falan olmalı. Ya da dijital kitaplarn fiyatları çift haneli rakamlara çıkmamalı. 9.99 lira gibi bir rakam tavan olmalı… diye düşünüyorum ama düşünce gücüyle bu işler çözülmüyor tabi.

Neyse, basılı verisyonunu da alabilirdim. Dijital kitap almaktaki inadım, ne zaman okuma fırsatım olursa o zaman okumak özgürlüğünün bedeli olan kitabı sürekli taşımak gerekliliğindeki üşengeçliğimdi. Yani istediğiniz zaman okumak istiyorsanız, sürekli yanınızda taşımak zorundasınız sonuçta, boş vaktin ne zaman olacağı belli olmuyor.

Böylelikle dijital kopyadan yana seçimimi yaptım ve kitabı idefix kitaplık uygulaması üzerinden akıllı telefonuma indirdim. Telefonun modelini yükseltmek için bir neden: 4″ yerine 5″ bir ekranı olsaydı telefonumun, daha konforlu bir okuma deneyimi verebilirdi 🙂 yine de 4″ yeterli telefon ekranından kitap okumak için. Boş vakitlerimde okuya okuya bitirdim kitabı. Bu arada Kitabın ismi “Sistem” Karl Olsberg, bir bilim kurgu.

Bitirdim ve muradıma erdim. İlk ekitabımı satın almış, okumuş ve bitirmiştim. Sonra düşündüm, elimdeki kitap hesap edersem basılı kopyasından da pahalıya geliyordu. Bu kitap basılı bir kopya olsaydı bir arkadaşım daha okuyacaktı en düşük ihtimalle, ortalama 2-4 arkadaşım daha okuyabilirdi bir kaç sene içerisinde. Belki kitap yıpranacaktı, haşadı çıkacaktı ama 16.5 liraya kitabı 4-5 kişi okuyabilecekti. Ekitap oluncaysa 14.5 liraya sadece bir kişi okudu.

Bu beni Ekitap olayından biraz soğuttu açıkçası. Tamam belki benim kitabımı okuyan arkadaşlarım bana okuma parası vermeyecekler. Ama daha çok okunmuş olacak. Bizim kültürümüzde bir kitabı birden fazla kişi okur. Ha kitabın dijital kopyası daha ucuz olsa, daha fazla insanın psikolojik satın alma  sınırının altında olsa belki daha az dert ederim bunu. Ama şu an itibariyle ekitapların fiyatları halen daha çok yüksek, bunu bilirim bunu söylerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *