android işletim sisteminde sistem kaynaklarını daha verimli kullanmak (uygulama yönetimi) ve optimizasyon.

android işletim sisteminde sistem kaynaklarını daha verimli kullanmak (uygulama yönetimi) ve optimizasyon.

2012
06.23

Android işletim sistemi mobil arenada en fazla kullanılan işletim sistemi şu an itibariyle. Bir çok farklı donanım üreticisi farklı modellerle pazarda bulunuyor. Donanımlar farklı olduğu için de kimi cihazlar diğerlerine nazaran daha performanslı genel kullanımda. Bu zaten bilgisayar dünyasında da böyledir. Yine de optimize edilmiş 3gb ramli, core i3 işlemcili bir bilgisayar arkadaşınızın saldım çayıra mevlam kayıra 6gb ramli core i7 işlemcili bilgisayarından daha performanslı çalışabilir. biraz bilgisayardan anlamak lazım.

Aynı şey android işletim sistemi için de geçerli. Telefonunuz zayıf donanımlı diye üzülmeyin, yüksek donanımlı diye sevinmeyin. aslolan ayağımızı yorganımıza göre uzatmak ve optimizasyon.

Android markette bir dünya uygulama bedavaya bizlerin beğenisine sunulmuş. Kimsenin kimseye bedavaya yarım litre su vermediği bu zamanda bu bolluk nereden geliyor peki? Bedava uygulamaların farklı bir iş modeli var: reklamlar.
-Geliştiriciler uygulamaya demo erişim vermek yerine tam sürümünü reklamlı versiyonlarıyla sunuyorlar. Paralı versiyonunda sadece reklam bannerı olmuyor genelde. bazen de ekstra fonksiyonları açılıyor.
-Programlarda çalışan bir reklam bannerı oluyor ve genellikle sizden toplanılan kullanıcı verisine göre sizin ilgi alanınıza uygun reklamlar gösteriliyor siz programı kullanırken.
-Programı kullanmadığınız zamanda dahi programların bazıları (aslında bir çoğu) arka planda bir servisini açık bırakarak sizden kullanıcı verisi toplamaya devam ediyor (konumunuz, telefon id bilgileri, telefon defteriniz vs…).
-Bu servisleri kapatsanız da tekrar tekrar açılıyorlar. Windowsta bir programı açılışta çalıştır menüsünden alırsanız o program siz başlatmadıkça çalışmaz. Servisleri ise çalışan servisler kısmından aktif ve deaktif edersiniz. Android’de hem servis olarak hem de bilfiil sürekli çalışan programlar var. bunlar sadece telefonun açılışında başlamaya tetikli değil, telefonda yapacağınız bir çok manevrada tetiklenecek şekilde ayarlı. Bu manevralara örnek vermek gerekirse: telefon defterine girmek, çağrı yapmak, wifi’yi aktif etmek, galeriye girmek gibi… 30 farklı manevrada tetiklenen uygulamaların olduğunu söyleyebilirim

Android işletim sisteminde siz evinizde kullandığınız windows’tan farklı olarak sadece kullanıcısınız. Windows’ta genelde pc’nin sahibi sizseniz hem kullanıcısınızdır hem de kullanıcınız admin yetkisine sahiptir. Android’de böyle bir şey standartta yok. Android’de admin işlemleri yapmak ya da admin yetkisi gerektiren programları çalıştırmak için telefonda “root” yetkisine sahip olmanız gerekiyor. Buna androidlerde telefonu rootlama deniyor. Root işlemi çift yönlü bir işlem olup, telefon root edildikten sonra unroot edilerek tekrardan admin yetkileri geri alınabilir. bazı teknik servisler rootlanmış telefonu garanti kapsamında bırakma girişimlerinde olduğu için bu eri dönüş önemli. Bazı dedim çünkü bu teknik servise ve sizin tavrınıza göre değişebiliyor. Rootlama işlemi donanıma admin yetkisi ile müdahele edebilme yetisini de elimize verdiğinden tecrübesi kullanıcılar sistemi bızıklarken telefonu kendilerinin bilgi birikimiyle toparlatamayacak şeyler yapabiliyorlar. Ama normal şartlarda telefonu rootlayıp sadece root yetkisi olan programları kullanmak gayet güvenli bir durum. İçinde bu konuda endişe taşıyanlar rahat olsun.

Rootun bir üst seviyesi telefonun bootloader kilidini açmaktır. Bootloader da windows açılışındaki boota benzer. Telefon açılır, bootloader çalışır ve android işletim sistemini çalıştırır. Bootloader kilidini neden açmak gerekir? Telefonumuzda standart gelen ROMu (android işletim sistemi derleme yapısını) custom ROMlarla değiştirmek için. Custom ROMlar serbest geliştiricilerin derlediği ROMlardır ve daha fazla özellik sunarlar stok roma göre. Tek sıkıntıları geliştirme sürecinde evvel versiyonları donanımı kullanmada bazı stabilite sorunları yaşatabilir. Mesela telefonunuza uygun bir cyagenmod 7.0′da kameranız hd video çekemezken 7.1′de çözülmüş olabilir. Ya da başka bir donanım (kamera, bluetooth gibi) stabil çalışmaz. Telefonunuza uygun rom sürümünün belli bir olgunluğa erişmesinde fayda var. bundan sonrasında custom rom yüklediğinize değecektir.

Custom ROMun bir artısı da sadeliğidir. Stok romlar ihtiyacımız olmayan ama yüklü gelen bir çok program ve servisle gelir. Bunlar genellikle üreticinin reklam anlaşmaları ve kişisel veri toplama amaçlı yüklediği uygulama ve servislerdir. Bunları telefonu rootlamadan kaldıramazsınız. Bu uygulamaların bir olumsuzluğu da sistem kaynaklarını sizin isteğiniz dışında fazlaca tüketmeleridir, bu yüzden custom romlar stok romlara göre daha hızlı ve performanslı çalışırlar.

Custom rom yüklemek için bootloader kilidinin yazılımsal olarak kırılması ve daha esnek bir bootloader programcığının kurulup çalıştırılması gerekir (clockwork mod gibi). bootloader işlemi root-unroot gibi çift yönlü bir işlem değildir ve geri alınamaz. Custom bir rom yükledikten sonra beğenmezseniz stok romunuzun aslı ya da yedeği elinizdeyse ona geri dönebilirsiniz yeni bootloaderınızla.

Android’de pil yönetimi:
-Telefonunuz 2g-3g, wifi, bluetooth ve gps gibi kablosuz bağlantılara sahiptir. Gps pili en hızlı tüketen bağlantıdır, kullanmadığınızda kapalı tutun. 3g ve wifi bağlantısını aynı anda açık tutmak yerine sadece bir tanesini kullanmayı tercih edin.
-Telefonunuz bir veri ağına bağlıysa (3g-wifi) arka planda bazı servisler çalıştırır. Bunlara push servisleri ve senkronizasyon servisleri diyebiliriz. Böylelikle mail kutunuz anlık olarak kontrol edilir, gtalk, facebook messenger gibi im programlarınız anlık bildirimler sunabilir. Kullandıklarınız dışında kullanmadığınız senkronizasyon ve push servislerini kapalı tutun. Bunu telefonun ayarlar menüsünün içinde hesaplar ve senkronizasyon kısmından yapabilirsiniz.
-Arka planda sürekli çalışan programlar olacaktır, bunlardan kullanmadıklarınızın tüm otomatik çalışma manevralarını “gemini app manager” gibi uygulama yönetimi programları ile kapatın. Bu fonksiyon root yetkisi gerektirir, telefonunuzun rootlu olması gerekir.
-”adaway gibi programlarla uygulamaların reklam için internete bağlanmasını ya da bağlanmaya çalışmasını engelleyin. böylelikle hem uygulamalarda reklam bannerı görmeyeceksiniz hem de uygulama ekstradan sistem kaynağı tüketmeyecek.
-Ekran telefonda yüksek güç tüketen bir unsur, ekran parlaklığını otomatik tutmanız pil ekonomisine fayda sağlayacaktır.

Konu ile ilgili benzer makalelere de göz atın

Bataryayı asıl tüketen, Android uygulamalarının kendisi değil, reklamlar ve kullanıcı istatistikleri

http://www.pclabs.com.tr/2012/03/20/bataryayi-asil-tuketen-android-uygulamalarinin-kendisi-degil-reklamlar-ve-kullanici-istatistikleri/

Android’de RAM Yönetimi:

http://www.pclabs.com.tr/forum/topic/120316-androidde-ram-yonetimi/

(satır aralarında dediğim olaya kısaca değinilmiş, ama daha .ok zaman tasarrufu ile performans-pil arasındaki ikilemden bahsedilmiş)

Günün sonunu zor gören Android’e ince ayar

http://avea.pclabs.com.tr/44/gunun-sonunu-zor-goren-android%E2%80%99e-ince-ayar/

10 adımda Android’i hızlandırma ve daha batarya dostu bir hale getirme

http://avea.pclabs.com.tr/1138/10-adimda-androidi-hizlandirma-ve-daha-batarya-dostu-bir-hale-getirme/

Tags: android, android işletim sistemi, android uygulamaları, android yapısı, zurrani

This entry was posted on Cumartesi, Haziran 23rd, 2012 at 17:19 and is filed under teknoloji. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *