Motorola ATRIX inceleme, kullanım deneyimleri, ipuçları

Motorola ATRIX inceleme, kullanım deneyimleri, ipuçları

2012
06.23

Yaklaşık bir aydır motorola atrix kullanıcısıyım. Bu yazıyı yazacak kadar deneyim edindiğimi söyleyebilirim. Öncelikle yani telefonumu beğeniyorum. 10 üzerinden puanlayacak olsam 8.5/10 veririm. Motorola atrix tam bir fiyat/performans telefonu. Ayrıca daha düşük donanımlı (yer yer daha az artısız olanları) telefonların sırf markasından dolayı ülkemizde ne kadar pahalı satıldığının ve marka algısının bize karşı nasıl kullanıldığının da bir timsali. Motorola’yı kimisi hiç sevmez, kimisi çok sever. Bu geçmişte bu markanın ürünleriyle (ihtimalle cep telefonlarıyla) nasıl bir deneyim yaşadığı ve bu deneyime bardağın hangi tarafından baktığı ile alakalı.

Motorola benim gözümde hep iyi bir marka olmuştur. Birden fazla cep telefonunu kullandım. Hemen hepsinin aksayan yönleri de olsa genel olarak muadillerinden önce çıkan yönleri olan telefonlardı. Zaten mükemmel telefon şimdiye kadar yapılmadı. Her telefonun bir iki kusuru vardır. En iyisi inceleme ve önizlenimlerime geçeyim

Motorola Atrix android 2.3.4 sürümüyle gelen standart bir android telefonu. Donanım özelliklerine gsm arena linkinden bakabilirsiniz (sayfadaki compare özelliğiyle başka bir telefonla aynı sayfada kıyaslayabilirsiniz):

http://www.gsmarena.com/motorola_atrix-3709.php

Ayrıca dokunmatik telefonlarda ekranların 3.5″ten 4.5″e kadar gittiğini düşünürsek eldeki boyutu da önem kazanıyor, onu da phone-size.com sitesinden kolaylıkla görebilirsiniz:

http://phone-size.com/?s=103%2C1%2C99%2C34%2C53%2C7

Dokunmatik ekranlı telefon alırken mümkünse bir bayide ele almakta fayda var. çünkü tek elle kullanım ergonomisinde 4″ ekranlı modeller hemen hemen üst sınır. ikinci verdiğim linkse bildiğiniz bir modelle kıyaslamak için güzel düşünülmüş bir site.

Daha önce bir çok telefon kullandım:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150096862042661.283433.547912660&type=3

En son vodafone smart kullanıyordum. Piyasada bulabileceğiniz en düşük donanım özellikli android’dir kendisi. Bu telefonu 8 ay kullandım ben, zayıf donanımını kabul ederek almıştım, ona göre de keyifle kullandım. Tabi en sonunda daha yüksek bir modele geçmek istedim Motorola ATRIX’i aldığımda ilk bir kaç gün yadırgadım diyebilirim büyüklük olarak. Çünkü önceki telefonum avucumun içinde kayboluyordu (2.8″ 240-320 ekran). Ama ilerleyen günlerde tam alıştım diyebilirim. Yine de 4″ üzeri bir telefonu çok iyi bir kampanya olsa da almazdım. Arkadaşımda Galaxy SII var ve her elime alışımda “ne kadar büyük bir telefon lan bu!” demekten kendimi alamıyorum. Bu telefonu almasaydım (hepsiburada tekrardan stoklara sokmasaydı) galaxy W alıyordum. Donanım olarak aynı segmentte bir telefon değil kendisi ama F/P olarak o da iyi bir telefondu. Hatta arkadaşım Ersen’e aldırdım, atrix bulamazsan onu al demiştim. Atrix bulamadı ve onu aldı 3.7″ bir model, ele tam oturuyor. Arka kapağı kaymaz malzeme ve tek el kullanım için gayet ergonomik. İki telefonun donanım kıyaslaması:

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3709&idPhone2=4114

Uzun uzun inceleme yapmadan bu telefonda öne çıkan özellikleri yazmak istiyorum. Yoksa android modellerde bir çok özellik (sensörler, kamera, donanım vs…) birbirine çok yakın. İşte o özellikler:
+Telefonda parmak izi okuyucusu var. Akıllı telefon çok fazla kişisel özellik barındıran bir şey. şifre ve dokunmatik ekran desen kilidinden daha fazlasını isteyenler için çok güzel düşünülmüş.
+Ekran kabul gören standart 480-800 çözünürlükten bir üst çözünürlükte: 540-960 piksel ekran. 4.6″ ekrana 480-800 çözünürlük koyan galaxy SII’ye kıyasla ATRIX’te 4″ ekranda 540-960 piksel daha güzel gözüküyor.
+Donanımı güçlü: 1 ghz çift çekirdek işlemci, 1 gb ram (ki çok az modelde 1 gb ram var), nvidia tegra 2 grafik işlemci. Arkada 30 uygulama açıkken (abartısız rakam bu) dahi telefon takılmadan çalışmaya devam edebiliyor.
+16 gb dahili hafıza da her telefonda standart gelen bir özellik değil.
+Pili 1930 mAh, bir çok modele kıyasla daha yüksek. Deneyimlerimlerime göre günlük kullanımda 3g açık ve push bildirimleri açıkken 20-24 saat çalışıyor. Akıllı telefon kullananlar bilir telefonlar yük altında 16-18 saati zor görürler. E akıllı telefon kullanıp da 3G’si kapalı, çevrimiçi uygulamalar kapalı kullanacak değiliz. o yüzden telefonların standart bekleme sürelerine hiç bakmayın alırken, pilinin amperine bakın
+Çift mikrofon ile arka plan gürültüsünü azaltma teknolojisi. Bu özellik piyasadaki sayılı telefonda var (örnek: iphone 4/4S). Çok telefona denk geldim 750-1000 lira arasında, ahize sesi ve mikrofon başarımı zayıf olan. O telefonların üreticilerini lanetliyorum buradan. Telefon yapıyorsunuz, varlığının temel nedeni iletişim özelliğinde sıçıyorsunuz.
+Micro HDMI çıkışı, ki bu da çoğu telefonda olan bir özellik değil. Telefonunuzu bir ucu micro-hdmi bir ucu hdmi olan bir kablo ile bir televizyona takıp içindeki medyaları televizyon üzerinden izleyebilirsiniz. Kablo kutuda standart geliyor bu arada, aksesuar olarak satılan bir şey değil.
+DLNA özelliği. Bu da bağlı olduğunuz ağdaki cihazların içeriğine erişme ya da diğer cihazların telefonunuzdaki içeriğe erişmesine izin veren bir ağ paylaşımı standardı.
+Ön kamera. Yeni modellerde koymaya başladılar artık ön kamerayı, bence bir ekstra değil, gereklilikti. Skype, gtalk ve bunun gibi bir çok program üzerinden sesli ve görüntülü görüşmeler yapabilirsiniz.

Telefonun hiç mi aksayan yönü yok derseniz:
-Arka kapağı kaymayan malzemeden olabilirmiş.
-micro-usb ve micro-hdmi çıkışları kızaklı kapaklı olabilirmiş.
-850mAh şarj aletiyle iki saatin üzerinde şarj oluyor, pc üzerinden 3 saati buluyor.
-Yük altında (diğer bir çok telefon gibi) ısınıyor bu telefon da. Kışın eminim güzel olacak da yazın pek çekilmiyor Bazen cooldown’a bırakmak gerekebiliyor.
-Motorolanın motoblur (ana sayfa menüsü ve tasarımsal yapısı) launcher’ının tasarımsal olarak çok başarılı değil. Android marketten istediğiniz launcher’ı seçme özgürlüğüne sahipsiniz tabi

Gördüğünüz gibi çok büyük bir eksiği yok telefonun. Standart motorola yansımaları var geri kalan bir çok özellik android işletim sistemiyle gelen şeyler olduğundan yazma gereği duymadım. İş arkadaşım Tuğberk, android alma iphone al diye çok nasihat verdi alırken ama ben daha çok android insanıyım. Iphone’un ve ios’un kötü telefon ve işletim sistemi olmasından değil, bana gitmeyeceği için ve kıyasla benim telefonumun iki katına yakın para ettiği için iphone’dan yana seçim yapmadım. Android candır, android kullanmak gerçekten özgürlüktür.

Şimdi gelelim bu telefonu kullanırken daha doğrusu android kullanırken dikkat etmemiz gereken şeylere…

Neyse bunu da başka bir yazıda yazalım, yoruldum. Hava sıcak, notebook apış aramı terletti iyice kucakta

Tags: atrix inceleme, motorola atrix, motorola atrix inceleme, zurrani

This entry was posted on Cumartesi, Haziran 23rd, 2012 at 14:19 and is filed under eleştiri, teknoloji. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *