Steve Jobs öldü (6 Ekim 2011)

steve

2011
10.06

 

Sabahları genelde ilk haber sayfalarını açarım, bu sefer ilk pclabs sitesini açtım. Yeni bir şeyler var mı diye bakınıyordum ki Steve Jobs ile ilgili haberi gördüm. Anlık büyük bir şaşkınlık ardından şaşkınlığın yerini üzüntü kapladı. Evet Steve amca pankreas kanseriydi ve Apple CEO’luğundan hastalığının iyice ilerlemesinden dolayı istifa etmişti geçtiğimiz günlerde. Nasibi buraya kadarmış, Allah rahmet eylesin. Hem bilgisayar sektörü hem de 21. yüzyıl toplumu önemli bir teknoloğunu kaybetti.

Hepimiz bir gün öleceğiz, ölüm hayatımızın sonunda karşılaşacağımız en önemli ve büyük gerçek. Mesele nasıl öldüğümüz değil (yeğen), nasıl yaşamış olduğumuz. Netice hepimiz için aynı olacak, hatice ise herkeste farklı yansımalarda.

Wikipedi’den kısa bir alıntı yapalım ve sonrasında devam edelim:

Steve Jobs (24 Şubat 1955 – 5 Ekim 2011), Apple Computer’in kurucu ortağı, hastalığına kadar yönetim kurulu başkanı (CEO) ve genel müdürü. Bilgisayar sanayisinin önderlerinden. Ayrıca Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nın yönetim kurulu başkanlığını da yaptı. Yönettiği firmayı zirveye çıkardığı yıllarda pankreas kanserine yakalandı. Yedi yıl süren hastalığı sonrasında 56 yaşında öldü.

1970′lerin sonunda, diğer kurucu ortak Steve Wozniak’la birlikte, ticari başarı sağlayan ilk kişisel bilgisayarlardan birini yarattı. Jobs, 1980′lerin başında, fare (mouse) ile kullanılan GUI (Graphical User Interface) (Grafik Kullanıcı Arayüzü)’in ticari potansiyelini farkedenlerin arasında yer alır. 1985′te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin ardından Jobs Apple’dan istifa ederek, yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. O zamandan itibaren icra kurulu başkanı (CEO) olarak çalıştı. Fortune dergisi 2007 yılında Steve Jobs’u En Güçlü İşadamı olarak göstermiştir.

Jobs, daha önce Lucasfilm şirketinin bilgisayar grafiği bölümü olan Pixar Animasyon Stüdyoları’nı 1986 yılında satın alır. 2006 yılında Walt Disney Şirketi tarafından satın alınıncaya kadar şirketin CEO’su ve en büyük hissedarıydı. Jobs halen Walt Disney Şirketi’nin en büyük gerçek kişi hissedarı ve yönetim kurulu üyesidir. Jobs, bilgisayar ve eğlence endüstrisinin önde gelen isimlerinden biridir.

Jobs’un iş dünyasındaki geçmişi, alışılmışın dışındaki bireysel Silikon Vadisi girişimcisi kişiliğinin yarattığı söylentilerle doludur. Estetiğin toplumsal ilgi odağı oluşturmadaki rolünü iyi bilerek tasarım’ın önemini vurgular. İşlevsel ve zarif olan ürünler geliştirmesi sayesinde sadık bir hayran kitlesi edinmiştir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs

Son paragraf Steve amcanın imza attığı ürünlerdeki başarısını kısaca özetliyor aslında. Steve Jobs ne kısa ne uzun olan ömründe bir çok başarıya ve ürüne imza attı. Başarılarının yanında hem sektöre hem de yetişen nesile vizyon verdi. Şu an akıllı telefon piyasası eskisinden kat ve kat büyükse, tablet bilgisayar denen bir ürün varsa bunda apple ürünlerinin dolayısıyla Steve amcanın payı büyüktür. Apple firmasını prensip olarak sevmeyenler, hatta nefret edenler dahi Steve amca için “Yiğidi öldür, hakkını yeme.” atasözüne sadık kalmışlardır. Bir evin araba garajında başlayan iş macerası dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin birinin CEO’luğunda son buldu. Ertuğrul Özkök bu nüansı çok güzel yakalamış ve Steve Jobs ile ilgili köşe yazısının başlığını Garaj çocukları ilk cenazesini kaldırıyor şeklinde atmış.

 

Steve amca dünyanın önde gelen milyarderlerindendi. Ama para ve güç yakalandığı pankreas kanserini yenmesine yetmedi. Pankreas kanseri karşılaşılan en pis kanser türlerinden olmasının da etkisi olmakla birlikte, netice hayatında bir çok tavan noktasında başarıyı yakalamış birinin hayatının ironik son buluşuyla bitti.

Steve Jobs öldü ama hayalleri ve fikri mülkleri son kullanıcılarla birlikte yaşamaya devam edecek.

Steve Jobs, ölüm için neler demişti ?

“Ölüm faydalı fakat sadece entellektüel bir kavramdır. Kimse ölmek istemez, cennete gitmek isteyenler dahi oraya gitmek uğruna ölümü göze almazlar… Oysa ölüm hepimizin ortak sonudur ve şimdiye kadar kimse ölümden kaçamamıştır. Bunun böyle de olması gerekir çünkü ölüm, hayatın en güzel icatlarından birisidir, hayatın değişim ajanıdır. Yenilere yer açmak için eskilerden kurtulmanın tek çaresidir… “

Tags: apple, steve amca, steve jobs

This entry was posted on Perşembe, Ekim 6th, 2011 at 14:41 and is filed under gündem. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *