IMDB üzerine bir yazı

IMDB üzerine bir yazı

2011
08.22

Film izlemek kimi için vakti doldurmak anlamına gelse de kimi için de daha ciddi bir hobi. Çoğumuz bir çok filmde izlediğimiz ve beğendiğimiz aktör ve aktrislerin ismini, çok popüler olmadıkça, hatıramayız. Film yönetmenleri mi? Çoğumuz Stephen Spielberg ve Peter Jackson’dan başkasının adını bilmeyiz. Çok mu lazım? Belki değil ancak ortalama bir sinemaseverde oluşması gereken bir farkındalık olduğunu düşünüyorum yine de. Ne demişler: emeğe saygı. İzlediğiniz filmler hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz www.imdb.com (internet movie data base) sitesinden bahsedeceğim bu yazımda.

Öncelikle ben de ortalama bir film izleyicisiyim. Bu ilgi alanımla alakalı başvurduğum iki kaynak varsa bunlardan bidi divxplanet forumundaki sinema eleştiri bölümüdür, diğeriyse IMDB (ekşisözlükle torrent sitelerini es geçtik ama olsun). IMDB açılımından anlaşılabileceği gibi bir film veri bankası. Filmlerle alakalı nicel bilgilerin bu denli harmanlandığı başka bir internet kaynağı daha yok. Peki IMDB bize ihtiyacımız olabilecek hangi bilgileri sunuyor? Bunlar: yazar ve yönetmen, oyuncular, genel film bilgileri, teknik bilgiler yani bir cast’ta bulunması gereken şeyler ve daha fazlası. Ancak tüm bilgileri internet ortamında olmasının avantajıyla birbirine bağlı (linklenmiş).

Genel film bilgileri
IMDB film sayfalarında filmin kaç dakika olduğu (ki bu önemlidir), barındırdığı türler (polisiye, romans, drama…), senaryo özeti çıkış tarihi ve Türkiye çıkış tarihi ve isteyen için başka teknik ve genel bilgileri tek sayfa altında toplar. Ayrıca hemen her filmin fragmanı da sayfada bulunuyor.

Oyuncular
İzlediğiniz ve beğendiğiniz bir oyuncunun kim olduğunu bilmek size iki yönden avantaj sağlar. Birincisi bu genel farkındalığınıza katkıda bulunur, bir genel kültürdür; ikincisi bu beğendiğiniz oyuncunun başka hangi yapımlarda rol aldığını görüp, o filmleri izleme şansınızı da arttırabilirsiniz.

Yönetmen
Sevdiğiniz bir filmin IMDB sayfasına gidin, yönetmenine bakın. Sonra o yönetmenin sayfasına gidip çektiği başka filmere göz atın. Sevdiğiniz başka filmlerin bazılarının da o yönetmen tarafından çekildiğini göreceksiniz. Çünkü bir yapımda filmin rafine bir yapım olmasında yönetmenin etkisi en büyük paya sahiptir. O yüzden eğer ortalama bir film severseniz ufak ufak yönetmenler hakkında az da olsa bilgi sahibi olmaya başlamanız size fayda sağlayacaktır.

Filmin derecelendirmesi
En çok kullanacağınız özelliğini sona bıraktım, film derecelendirmesi (rating). IMDB filmler 10 üzerinden derecelendirir. Ancak bu genel bir kullancıcı oylamasından biraz daha rafine bir derecelendirmedir. Kullanıcıların verdiği oylar da film puanını etkilese de tek başına belirleyici değildir. IMDB’de filmleri belli bir film eleştirmen kadrosu da derecelendirir. Böylelikle hem beğeni hem de sinema tekniği ve sanatı açısından ortak harmanlanmış bir derecelendirme çıkar. Bu bize daha tutarlı bir subjektif bilgi verir. Mesela 10 üzerinden 8 almış bir filmi beğenmeme ihtimaliniz çok düşüktür. Türe veya ışık tuttuğu zamansal kesite çok uzak olmanız gerekir. 10 üzerinden 7 almış bir film de ortalama iyi kalitede bir filmdir. 6′lara düşen filmler ortalama filmlerdir ama 5′ten aşağısı izlemek için bir kez daha düşünmeniz gereken filmlerdir. Komedi, korku ve romantik komedi filmlerinin ortalama 7.5 çıtasını da nadir geçtiğini söyleyerek standart sapmanıza bir katkı yapayım. Film puanlarını artı eksi 0.5 olarak almanız daha sağlıklı olacaktır. Yine bu puanların detay verisine bakabiliriz, mesela kadın seyircilerin puan ortalaması, 18 yaşından küçük erkek seyircilerin puan ortalaması gibi. Böylelikle kendi seyirci grubunuzun oyunu da görebilirsiniz.

Son kullanıcı oylarından bahsettikten sonra farkettiğiniz gibi biz de son kullanıcı olarak siteye üye olup izlediğimiz filmleri oylayabiliyoruz. Bu hem izlediğimiz filmin puanına katkı yapmamızı sağlıyor hem de kendi kişisel oy listemizi oluşturmuş oluyoruz. Dilersek bu kişisel oy listebimizi genel (public) link olarak çevremizle paylaşabiliriz. Yani “abi bana film öner” diyen bir arkadaşınıza oylama listenizi verebilirsiniz. Ayrıca geçen yıllar boyunca izlemiş olduğunuz filmleri hatırlamak adına faydalı bir durum.

Bir de watch list özelliğinden bahsedelim ve bitirelim. Bir yerde görüp merak edip, izlerim ben bunu dediğiniz filmleri ileride unutmamanız için film sayfalarında “add to watch list” butonu var. Buna tıkladığınızda filmler yine sizin kişisel watch list’inizde listeleniyor.

Bitiremiyorum, son bir şey daha: sinemaya gittiğinizde eğer o an karar verecekseniz hangi filme gireceğinize mutlaka telefonunuzdan m.imdb.com sayfasına girerek film hakkındaki bilgileri kısa bir göz atın. Böylelikle vasat bir filme girip sonra kendinize kızmaktan ve verdiğiniz paraya acımaktan kurtulursunuz.

Evet, bu kadar

Tags: film, IMDB, sinema, zurrani

This entry was posted on Pazartesi, Ağustos 22nd, 2011 at 11:56 and is filed under Genel, eleştiri. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *