gazete boyutları (fiziksel)

gazete boyutları (fiziksel)

2011
04.13

Toplum olarak gazete okuma alışkanlığımızın çok olduğu söylenemez. Çoğumuz bu alışkanlığı kazanamadan da internetle tanıştık. İnternetten gündemi takip etmek, çoğumuzun daha kolayına geliyor artık, çünkü daha pratik. Gazete okuma alışkanlıklarımızın durumu hakkında çok yönlü tartışılabilir; zayıf içerik, kopya haberler, imzasız haberler, yalan haberler, bize uymayan ideolojiler, genel ilgi alanı, televizyon etkisi falan uzatmayalım daha fazla. Bu yazıda bahsetmek istediğim gazetenin fiziksel boyutları.

Çok seneler önce aklıma gelmiştir bu gazetelerin boyut standardını neden düşürmezler diye, eminim benim gibi bir çok kişinin de aklına gelmiştir. Taşımak olsun, açıp okumak olsun, tutmak olsun çoğu zaman sıkıntı yaşatıyor bize. Otobüste okumak yandaki insanları rahatsız edebiliyor. Dış mekanlarda ayakta okumak rüzgar faktörü olduğu zaman, işkenceye dönüşebiliyor. Masaya koyup okumak istediğinizde masanın hemen hepsini kaplayabiliyor, eğer simit ile çayınızı yudumlarken gazete okumak istiyorsanız ya simitle çayınızı gazetenizden uzak bir yere koymalısınız ya da her sayfa çevirmede simitle çayı gazete üzerinden kaldırmalısınız. Bir de masayı bir başkasıyla ortak işgal ediyorsanız başka sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir. Taşıması zahmetli, ufak çantaya girmez, katlamaya çalışsan sayfa sayısından katlanmaz. Ulan neresinden baksan hep mantıksız, hep mantıksız.

Günümüzde çoğu gazetenin halen daha bu standartta ısrar etmesini iş körlüğüne, inovasyon eksikliklerine bağlıyorum. Rekabet amaçlı tasarımlarını yeniliyorlar, baskı kalitelerini arttırıyorlar, kağıt kalitesini yükseltiyorlar. Çünkü rekabet ettikleri bir yayın kalitede bir adım öne çıkıyor ve takip etmek zorunlu hale geliyor. Ama boyutları küçültülmüş tek bir gazete var şu an bildiğim: Radikal Gazetesi. Neden kimse onun bu yeniliğini takip etmiyor?

Radikal gazetesinin boyutları hemen hemen yarı gazete sayfası boyutunda, iç tasarımı da boyutun uygun bir yapıda, okunması gayet zevkli, taşıması kolay, özetle ergonomik bir gazete. Tahminimce 6 aydan fazla oldu bu şekilde satılıyor. Başka bir gazete de “aslında güzel tasarım, biz de bu boyut standartlarını kullanalım” demiyor. Tüm gazeteler okurlarına internet üzerinden anket açsalar ve gazete boyutu hakkında görüşlerini isteseler, eminim ki büyük okur kitleleri küçük boyutunu seçecektir. Aklın yolu bir. Yoksa değil mi?

Umarım yakın zamanda tüm gazeteler bu boyutu kullanmaya başlar, ya da en azından sevdiğim gazeteler. Eminim sırf taşıması amelelik geldiği için her satın alma niyetine girdiğinde boyutuna bakıp, ben gibi: “bu çarşafı taşıyacağıma, akşama kadar sabreder, gider evde okurum” diyen insanlar vardır. Her yıl yurt dışında tasarım ödülleri alan ve bununla övünen gazetemizin de bu boyut standardı üzerine biraz kafa yormasını umuyorum…

Tags: gazete, gazete boyutları

This entry was posted on Çarşamba, Nisan 13th, 2011 at 17:59 and is filed under eleştiri. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *