temel bilgisayar okur yazarlığı nedir? diye bana sorulsa…

temel bilgisayar okur yazarlığı nedir? diye bana sorulsa…

2011
10.06

Temel bilgisayar okur yazarlığı nedir? diye bana sorulsa size şunları sıralardım:

Temel kullanım
-Öncelikle bilmediği hemen her tür temel bilginin google’a sorularak öğrenilebileceğini bilmeli. Bilmiyorsanız google’a sorun.
-Donanım nedir, yazılım nedir, işletim sistemi nedir bilmeli, tanımlamasına gerek yok.
-Windows işletim sistemi başladığında çalışan windows explorer (windows gezgini) ile gerçekleştirebileceği işlemleri bilmeli. Klasör açma, dosya ismi değiştirme, kopyala yapıştır ve bunun gibi fonksiyonlar.
-Klavyedeki harf tuşları haricinde olan diğer tuşların fonksiyonlarını bilmeli.
-Program kurmasını bilmeli. Çünkü standart windows işletim sistemi haşır neşir olacağınız tüm dosyaları açacak programlarla gelmez, işlevi bu programları yönetmektir. Gerektiğinde işinizi görecek programın ne olduğunu bulup kendiniz kurmanız gerebilir
-Dosya uzantısı nedir bilmeli. Temel dosya uzantılarının ne olduğunu bilmeli. .txt .zip .rar .doc .xls .mp3 .mp4 .avi .jpeg .pdf .exe gibi… (zip dosyasını açmasını bilmeyen hatun) Bunları bilen bu uzantıların hangi programlarla açılabileceğini de bilir.
-Bir programın bedava ya da ücretli olabileceğini, hemen her programın başka bir alternatifi olabileceğini bilmeli.
-Kişisel dosyaları evinizdeki eşyalarmış gibi düşünerek bunların düzenli şekilde klasörlenmesinin ileride işinizi kolaylaştıracağını bilmeli.

Güvenlik
-Bilgisayarda mutlaka bi antivirüs kullanması gerektiğini bilmeli. Ücretsiz bir antivirüs kullanmıyorsa ve antivirüse para da vermemişse kullandığı antivirüsün trial yani zaman sınırlı lisansa sahip olduğunu ve lisans süresi dolduğunda yüklü olan antivirüsün koruma gerçekleştirmeyeceğini bilmeli.
-İnternet kullanan programların kişisel bilgilerini kaydedebileceğinin farkında olmalı. Bu msn ya da başka bir mesajlaşma programı, bir internet tarayıcı ya da başka bir program olabilir. Bu bilgiler de yazışmalar ve kullanıcı adı-şifreleri olabilir. Kullandığı program her ne ise ihtiyaç duyduğunda kişisel verilerini nasıl sileceğini bilmeli. Bunun yerine kişisel verileri temizleyen bir progam da kullanabileceğini bilebilir alternatif olarak.
-İnternetten indirilen her dosyanın ya da web sayfasında çalıştırılan bir uygulamanın güvenlik riski oluşturabileceğini bilmeli. Eğer firewall özellikli (internet security olarak geçer) bir antivirüsünüz varsa bu sizi risklere karşı uyarır, kolay kolay bir güvenlik zaafı oluşmaz. Güvenmediğiniz sitelerden indirdiğiniz özellik zip/rar uzantılı dosyaları da antivirüs programı ile taratmayı unutmayın.

Yedekleme
-Sadece bilgisayarında bulunan kişisel bir verinin (resim, video, döküman) çok trajik bir şekilde kaybolabileceğini bilmeli. Bu kaybolma bilgisayarın çalınmasıyla olabilir ki en kötüsü budur. Kişisel verileriniz başkalarının eline geçer. Çok özel kişisel verilerinizi şifre korumalı rar dosyalarında tutmanız sizi büyük skandallardan korur.
-İkincisi işletim sisteminin çökmesidir ki bu durumda mutlaka bir bilene başvurmak gerekir. Bu başınıza gelmeden önce bilgisayarın hard disk’ini iki parça kullanmak ve kişisel verilerinizi işletim sisteminin yüklü olmadığı kısımda bulundurmak yapacağınız en doğru şeydir. Yani işletim sistemi C’de ise verileriniz D’de olsun. Çöken sistemdeki dosyalar ya da yanlışlıkla silinen dosyalar kurtarma programları ile geri getirilebilir ama hiç bir zaman %100 sonuç vermez. Kayıp gerçekleşmeden önlem almak en iyisidir.
-Yine kişisel dosyalar belirli zaman aralıklarıyla DVD’lere yedek olarak aktarılabilir. Bazı kişisel dosyalar gidince geri dönüşü yoktur. Başına gelen bilir.

Benim aklıma gelenler bunlar. Eminim siz okuyucuların da aklına önemli detaylar gelecektir, yazarsanız birlikte güncelleriz.

Tags: bilgisayar, temel bilgisayar kullanımı

This entry was posted on Perşembe, Ekim 6th, 2011 at 19:43 and is filed under eğitim, teknoloji. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *