grundig nb 1020 netbook incelemesi

grundig nb 1020 netbook incelemesi

2011
08.24

Güncelleme: Bu konu hakkında çok soru geliyor, usb windows xp kurmak için çeşitli rehberler mevcut. Şunu tavsiye ediyorum:

http://shiftdelete.net/usb-bellekten-xp-kurmak-dosyalar-kopyalamaya-hazir_10303-s7.html

Hemen her firmanın netbooku var piyasada, hem de birden fazla modelle. Bu kadar alternatifin içinde ihtiyacımız olan netbooku seçmek biraz zor (notebook kadar değil yine de). Aslında hemen her firmanın ürünleri birbirine yakın donanım özelliklerinde ve yakın fiyatlandırmalarda ama zaten olay cihazın içimize sinmesini ya da seçim listemizden düşmesine neden olacak detaylarda. Piyasada reklamı gezen ama internet ortamında dahi pek bilgi bulamayacağınız bir model Grundig NB 1020. Bu ara fiyat/performans başarımıyla iyi bir noktada olan (450-500 lira aralığında) bu cihaz için temel bir fikir sunacak bu yazıyı görüşlerinize açıyorum.
Grundig eski bir marka, Koç grubuna bağlı. Öğrendiğim kadarıyla Beko Arçelik segmenti bundan böyle elektronik cihazlarını Grundig markası adı altında çıkaracaklarmış. Cihaz sayılı yerli malı netbooktan biri (ne kadar kısmı tam yerli bilmiyorum tabi, lcd ekranı ve kasası belki yerli olabilir ancak adaptörü made in china). Koç grubu Beyaz eşya ile elektronik eşya segmentini daha net ayırmak ve daha iyi hizmet vermek için bu yönde bir karar almışsa bu iyi bir şey. Yine bu da ileride daha çok Grundig marka elektronik cihaza rastlayacağımız anlamına geliyor.

Grundig NB 1020 markanın ikinci netbooku, 1010 modelinin bir üstü. Temel özelliklerine bakarsak:

İşlemci: Intel® Atom™ N455 1.66Ghz
İşletim Sistemi: Windows® 7 Starter
Ekran: 10.1″ (1024×600) LCD Ekran
Bellek: 2 GB DDR3
Sabit Disk: 250 GB (5400 RPM)
Ekran Kartı: Intel GMA 3150 (256 Mb, 64 Mb’ı paylaşımsız)
Kamera: 0.3M Piksel
Kablosuz Ağ: 802.11b/g
Ağırlık: 1,18 Kg
Batarya: 6 Hücreli Li-ion (4400 mAH, 11.1 V, 48.84 Wh)
Cihaz güç tüketimi: maks 30 W
Giriş-Çıkışlar: 3 adet USB 2.0 girişi, VGA Çıkışı, Mikrofon Girişi, Kulaklık Çıkışı,Kart Okuyucu, Dahili Mikrofon ve Hoparlör, 4 adet bildirim ledi ve açma-kapama düğmesi.

Tasarım:
Grundig NB 1020 siyah beyaz bir tasarıma sahip, ekran çerçevesi piyano siyah, klavye ve ekran arkası mat beyaz renkte. Mat beyaz renk parlak beyaza göre daha hoş olmuş. Klavye tuşları netbooklarda görebileceğiniz 4 farklı tasarımdan tuşları kübik ve birbirinden uzak olanı. Klavye tasarımı ve FN dizilimi iyi. Açma kapama tuşu menteşenin sol yan kısmında konumlandırılmış. Touchpad tırtıklı yüzeye sahip. 6 cell bataryasının yarısı kasa tasarımının dışına taşacak şekilde tasarlanmış. Estetik tasarımı bozan tek durum bu ancak pil performansı için sorun etmemek gerek. Yine arka pilin dışa taşan kısmı kasanın altına hafif eğim verecek şekilde konumlandırılmış, böylelikle hava dolaşımına katkı sağlanmış.

Pil performansı
Yaptığım bir iki ölçümde batarya 4 ile 7 saat arasında gittiğini gördüm. 4 saat 15 dk süren ölçümde ekran %75′te, wifi açık, torrent downloadı açık; ve arkada antivirüs (MS esential), gtalk, mozilla firefox, steam ve feedreader programları açıktı. Ekran %50′de ve wi-fi açıkken 6.5 saate yakın pil performansı yakaladı. Ekran profilini 5-10 dk sonra karartma şeklinde ayarlandığı bir kullanımda hemen hemen bir mesai süresine yakın bir performans alınabilir.

Kullanım Performansı
Grundig NB 1020 netbook, N455 atom işlemcisi ve 2 gb DDR3 Rami ile temel kullanımı rahat bir şekilde karşılıyor. Temel kullanımdan kastımız internete girme, anında mesajlaşma programlarını kullanma, ofis dökümanlarıyla haşır neşir olma, film izleme, ufak tefek küçük oyunlar (ve eski oyunlar) oynama, windows ile gerçekleştirdiğimiz işler… Cihaz Ram açısından dar boğaza düşmedi hiç, Ram yeterli ve takviye yapmaya gerek yok. Yalnız cihazı masaüstü bilgisayar gibi kullandığımda işlemciye tam doluluğa erişebiliyor bu da süreli performans düşüşlerine neden oluyor. Tabi bunda işlemciden çok windows 7 starter versiyonu işletim sisteminin etkisi var. Bildiğiniz gibi bu Win 7 versiyonunun yapısı diğer windows sürümleri gibi çalışmıyor, işlemler fazlaysa işlemleri sıraya sokuyor. Cihaz Windows XP Pro ve Windows 7 Home Pre ile daha performanslı çalışacaktır.

Cihazın everest home programı ile alınmış sistem bilgisi (html formatında):
Link 1
Link 2
Link 3

Cihazın Sayfası:
Grundig NB 1020 netbook

Cihazın artıları:
-Şık tsarım, 2gb DDR3 bellek, Uzun ömürlü batarya, 3 usb girişi, adaptör kablosunun uzun olması
Cihazın eskileri
-Bluetooth olmayışı, 6 hücre bataryanın tasarımdaki çıkıntısı (duruma göre)

Resimler:
Grundig NB 1020 netbook Galeri

Tags: grundig, grundig NB 1020 netbook, grundig NB 1020 netbook inceleme, NB 1020, netbook, zurrani

This entry was posted on Çarşamba, Ağustos 24th, 2011 at 14:42 and is filed under teknoloji. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *