ünidersite eğitim seti hakkında (koçak yayıncılık)

ünidersite eğitim seti hakkında (koçak yayıncılık)

2011
10.03

Koçak Yayıncılık’ın lojistiğini sağladığı ünidersite eğitim seti hakkında çok bilgi yok internette. Hem setin satışında çalışmış biri olarak hem de eğitimci kimliğimle bu set hakkındaki fikirlerimi geç de olsa yazayım.

Öncelikle bu tarz eğitim setleri faydalanmak isteyen öğrencilere fayda sağlar. Ancak öğrencinin öğrenme ve ders çalışma eforunu verimli hale getirmelerinden dolayı öğrenciye başarı güdüsü ve motivasyon verir. Bunlarınsa öğrenciye sağlayacağı akademik fayda para ile satın alınabilecek bir şey değildir.

Set içeriğiyle tüm lise müfredatını (YGS ve LYS konuları) kapsayan:
-348 VCD (video ders),
-18 kitap (konu anlatımlı soru bankası)
-ve www.unidersite.org sanal dersane (4 yıllık aktivasyon) sayfasından oluşuyor.

Set öğrencinin farklı ihtiyaçlarına göre bir kaç amaçla kullanılabilir. Öğrenci video derslerle evde pekiştirme amaçlı konu tekrarı yapabilir, okulda anlayamadığı konulara çalışabilir ya da yarının dersleri için ön çalışma yapabilir. Video dersler, kaliteli hocalar tarafından güzel bir şekilde işlenmiş. Kullanmasını bilen öğrenci için çok faydalı bir ders desteği niteliğinde bu yüzden. Okulda her türlü nedenden (kalabalık sınıflar, branş ve öğretmen ehliyeti olmayan öğretmenler, sınıfın durumu..) dolayı oluşan eksik konuların tamamlanması ve devamında öğrenilen konuların üstüne eklenecek yeni konular dolayısıyla konu kaçırmamak ve temeli iyi almak çok önemli. Bu ayrıca öğrencilerin bir kaç sene dershane sıralarında dirsek çürütmesinin de en önemli nedeni. Öğrenciler okulda öğrenmeleri gereken dersleri türlü nedenlerden dolayı bazen çok az öğrenebiliyorlar, bazense hiç öğrenemiyorlar. Üniversitede kredili sistemde bir dersin ilk kısmını geçemeyen öğrenciye, dersin devam niteliğinde olan sonraki dersi vermezler (fizik 1′den geçemeyen, fizik 2 dersini alamaz). Ama MEB sisteminde böyle bir şey yok. Önceki sınıfların derslerinde eksik kalan öğrencilerse bu derslerin içeriğinin üzerine inşa edecekleri yeni öğrenmelerle alakalı daha çok problem yaşarlar. Öğrenmenin zayıf olmasının ikinci önemli nedeni ise öğrencilerin evde tekrar alışkanlığının hemen hiç olmaması. Elinin altında bu tarz bir set olan öğrenci düzenli çalışmasa dahi ihtiyaç duyduğunda kullansa bile eğitimine çok fazla katkı sağlayacaktır. Yine de her şey öğrencide biter. Motivasyonun yönelndirilmesinde ise aileye de çok iş düşüyor ki bu başlı başına bir yazı serisinin konusu.

Sanal dershane kısmında ise:
-Güncellenen müfredatların ek ders video anlatımları
-Derslerin düz metin konu anlatımları
-Derslerin özet şeklinden metin konu anlatımları
-Konu testleri
-Rehberlik dökümanları
-ve sayısal dersler için interaktif animasyonlar var.

Öğrenci sanal dershane sayfasından konulara çalışabilmenin yanında kendi konu bitirme yüzdesini de takip edebiliyor. Bitirdiği konuların hemen ardında konu ile ilgili testleri çözebiliyor ve anında test sonuçlarını görebiliyor. Ayrıca testlerdeki başarısını sistemdeki diğer öğrencilerle karşılaştırma şansına sahip. Bu da ortalama başarısı hakkında bir fikir sahibi olmasını sağlıyor. Yine bu başarımlarını hem öğrenci hem aile dilerse haftalık rapor olarak mailine, isterse sistemden karne kısmına tıklayarak detaylı çalışma raporunu görüntüleyebiliyor.
Sanal dershanedeki rehberlik dökümanları zayıf ama VCD setindeki rehberlik VCD’leriyle ortalama bir öğrenci, ergen ve ebeveyn rehberliği sunuyor. Fen dersleri için sunulan interaktif animasyonlar ise daha fazla olabilirdi. Yine de içerik zayıf sayılmaz.

Ürünün güçlü yönleri:
-Video dersleri kaliteli
-Sanal dersanede test çözme, sonuçları anında görme ve sistemdeki öğrenciler arasındaki sıralamayı görebilme.

Zayıf yönleri:
-Meb akıllı tahtaya geçmiş, yakında tablete geçecek. VCD mi kaldı? Ulan hiç yoksa DVD olmalı video dersler. DVD olması bile bu devirde demode kılar ürünü ya neyse. Dersler tamamen internet sayfasına aktarılmalı.
-konu anlatımları, konu testleri ve eksik tamamlama konusunda sistem ergonomik değil.
-Rehberlik dökümanları içerik olarak zayıf. Hem de yarısı VCD’lerde yarısı internet sayfasında.
-İnteraktif animasyonlar daha fazla olabilirdi.
-Kütüphane yok.
-İnternet sayfası kullanıcı ergonomisi ve yazılım kalitesi açısından rakiplerinin çok gerisinde.
-Yarı fiyatına çok daha fazla öğrenci dostu ve ergonomik kullanım sunan ve yazılımı daha nitelikli benzer bir ürün var.

Ünidersite sanal dershane sayfası hakkında video sunumlara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Sanal Dershane sayfası: http://www.unidersite.org

Ürünün satışıyla alakalı da yazacaklarım vardı ama onu sonraya bırakalım şimdilik. Bir eğitim ürünü böyle hatalı ve amatörce pazarlanmamalı.

Tags: koçak yayıncılık, ünidersite, ünidersite eğitim seti, unidersite.org

This entry was posted on Pazartesi, Ekim 3rd, 2011 at 00:59 and is filed under Genel, eleştiri, eğitim. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *