samsung s3353 trevi ch@t 335 inceleme (detaylı inceleme)

samsung s3353 trevi ch@t 335 inceleme (detaylı inceleme)

2011
05.29

Önemli not: Telefonun bir kaç ay popüler hale gelmesi ile bir çok kullanıcı bu telefondan edindi, ben de deneyimlerim doğrultusunda sorularına cevap vermeye çalıştım. Yalnız telefonumu geçen hafta (7 Kasım 2011) değiştirdim, Vodafone 858 smart ile androide geçiş yaptım. Bundan sonraki sorularınıza cevap veremeyeceğim. Telefonun en popüler forum başlığı donanımhaber sitesindedir: http://forum.donanimhaber.com/m_48058708/tm.htm sorunlarınızı buraya yazarsanız mutlaka cevap gelir. Ayrıca bu yazı altında da 200 küsür yorum bulunmaktadır. Bir çok soruya halihazırda cevap verilmiştir. Karıştırırsanız eminim sizinle alakalı durumun sorulup cevabının alındığını göreceksiniz.

Yazının devamı:

Yaklaşık iki haftadır kullandığım yeni telefonum Samsung GT-S3353′ü bayağı bir bızıklamadan sonra merak edenler için orta çaplı bir inceleme yazayım dedim. İnternette bulabileceğimiz bir çok bilgi malesef birbirinin kopyası, daha kötüsü bazıların yanlış bilgi de içerebiliyor. Bu yüzden daha çok detay özellikler üzerinde duracağım.

Telefonun teknik özellikleri için iki link vereyim öncelikle:
Samsung üretici sayfası
GSM Arena linki

Hiç qwerty klavyeye sahip telefon kullanmamıştım, bu telefonu bu yüzden tercih ettim. Ben alırken (Mayıs 2011) 300 lira civarında bir piyasaya sahipti. Kendi klasmanına göre daha iyi bir fiyat performans sunduğunu düşündüğüm için Samsung’u tercih ettim.

Fiziksel Yapı
Telefonun malzemesi kaliteli, elde duruşu sağlam, karizmatik ve kaliteli olduğunu hissettiriyor. Kasa rakiplerine göre daha ufak düşünülmüş, büyük hissettirmiyor çok fazla. Klavye tuşları ergonomik, klavye alanı 55 mm’ye 28 mm, klavye tuşları 5 mm’ye 6.5 mm. Ben dahil bir çok kullanıcı belki bu küçük tuşlar yüzünden dokunmatik modellere ya da q klavyeli modellere ısınamıyor diye bunu da belirtmek istedim. Alt tuşları ile alfabe, rakam, sembol ya da smiley’leri hızlı bir şekilde yazabiliyorsunuz. Türkçe karakterleri ve benzer harf karakterlerini çıkarmak için klavyenin aynı tuşuna bir iki kez daha basmak gerekiyor. Klavyesini daha ilk günden sanki uzun zamandan beri kullanıyormuşum gibi rahat kullandığımı söyleyebilirim, görece ortalama büyüklükte erkek ellerine sahip olan biri olarak Yön tuşu yerine optik Trackpad kullanılmış, Blackberry’lerdeki gibi. Şahsen trackpadi çok sevdim, analog şekilde yön tuşu kullanımı normal yön tuşlarını kullanmaktan daha ergonomik. Alışmakta güçlük çekenler için 7 seviye hassasiyet ayarı var.

Donanımlar
Telefon 1000mAh’lik bir pille geliyor, işletim sistemi ve büyük bir ekranı olmadığı için iyi gidiyor diyebilirim kişisel kullanımıma göre. İyi gitmesi her ne kadar göreceli olsa da kullanıcılar için, laboratuvar ortamı test rakamsal değerleri 520/12 saat. Pilin tam dolma süresi standart gelen adaptörü ile 2 saati geçiyor. 3.5 mm’lik kulaklık ve mikrofon girişi bulunduruyor üstünde, kutu içeriğinden de standart bir samsung kulaklık çıkıyor. Şarj ve PC bağlantı için sürgülü kapakla korunan bir mikro usb girişi var, telefonlar için standart hale gelecek yeni mikro usb girişinden. Kutudan usb bağlantı kablosu çıkmıyor. Arka kapağı açtığınızda sim kart girişi pilin altında, micro-sd girişi ise üst kısımda kalıyor, pili çıkarmadan kartı takıp çıkarabiliyorsunuz.

İşletim Sistemi
Telefonun işletim sistemi standart samsung yazılımı ancak yarım akıllı telefonların (ben orta sınıf telefonlara böyle diyorum) gerçekleştirdiği bir fonksiyona sahip bir işlevsellikte. Stabil çalıştığını söyleyebilirim, herhangi bir kilitlenme ve reset ile daha karşılaşmadım. Standart yazılıma bazı sosyal ağ programcıkları entegre edilmiş, detaylı değineceğim. Menü 12 ana başlıktan oluşuyor, klavyenin rakamsal tuşları haricinde diğer tuşlara kısayol atayabiliyorsunuz, bekleme ekranında uzun basımda kısayol aktif oluyor. Ayrıca bir çok telefonun desteklediği akıllı anasayfa özelliği mevcut, kişiselleştirilebilen bir masaüstü yapabiliyorsunuz, çeşitli öğeleri ekleyip, çıkarıp; alt-üst, sağ-sol sıralamalarını değiştirebiliyorsunuz.

Kayıtlar
Telefonun çağrı kayıtlarını tutması standart samsung telefonlar gibi; tüm günlükler, cevapsız arama, yapılan aramalar, gelen aramalar, gönderilen mesajlar ve alınan mesajlar. trackpad ile sekme sekme rahatça ulaşabiliyorsunuz. Aynı kişilerin kayıtlarını birleşik olarak gösteriyor, kişiye tıkladığınızda arama listesini ve konuşma sürelerini görebiliyorsunuz. Kayıt yöneticisinde arama süreleri, arama ücretleri, mesaj sayacı ve veri sayacı mevcut. Numara engelleme (arama ya da sms) özelliği destekleniyor.

Rehber
Rehber VCF uzantısı (vCard) olarak tutuluyor, yani ofis ve outlook programları ile rahatça senkronize edebilirsiniz. Kişi gruplama desteğinin yanında bu telefonda 20 kişiye kadar favori kişi de kaydedebiliyorsunuz. Bu o kişi ile arama, sms ve e-posta görüşmelerinizi de özel olarak listelenmesini sağlıyor, bu özellik için klavyede kısayol da atanmış. Rehberinizin yedeğini karta veya bilgisayara oluşturma özelliği de bulunmakta.

Müzik
Ses kalitesi önceki samsung telefonumdan iyi (c3010s bliss), SE walkman serisinden kullanmış olan kullanıcılar ses kalitesine çok iyi demiyor. Ben de SE kullanmış biri olarak aynı görüşteyim. Yine de standart kalitede buldum. Standart samsung müzikçaları var, temel müzik çalar işlevlerini kolayca kullanabiliyorsunuz.

İnternet
İnternet tarayıcısı opera mini 6′ya göre düşük olsa da fena değil. Telefondan alınan url’ler ve sosyal ağ yönlendirmeleri bu tarayıcıdan açılıyor. Profil olarak wi-fi ya da gsm bağlantısı seçiyorsunuz, wi-fi seçiliyken bağlantıyı kaybederse size profil seçimini tekrar soruyor. Edge Bağlantısı (236Kbps) mobil internet kullanmak için yeterli, yetersiz kalan ihtiyaçlarda wi-fi bağlantısı kullanmak zorundasınız.

Mesajlar ve e-posta
Mesajları gelen kutusu veya “görüşmeler” altında gelen ve gönderilen mesajlar yazışması şeklinde listeleyebiliyorsunuz. İletim mesajları sene 2011 hala gelen kutusuna düşüyor bu telefonda, o yüzden gerekmedikçe kapalı tutuyorum. E-posta özelliği güzel çalışıyor ama eksik yönleri var. Azami e-posta boyutu 300 kb olarak ayarlı, hemen hiç bir postayı tam okuyamıyorsunuz. ekli dosya boyutu limiti de sanırım 300 kb, kendi çektiği 500 kb’lık resimleri e-posta ile gönderemiyorsunuz. İlginçtir ki opera mini ile gmail hesabınıza girip 500 kb üstü postaları tarayıcı üzerinden gönderebiliyorum. Bu yüzden e-posta istemcisini sadece başlıkları al şeklinde ayarladım, önemli posta gelirse opera ile girip bakıyorum. E-posta kontrol sıklığı ise asgari 30 dakika, bu da olumsuz bir durum, ayrıca maksimum 100 e-posta tutuyor hafızada. Mesajlar bu arada 500 artı sim hafızası denmiş ama 600′ü aşkın mesaj bulunmasına rağmen (içlerinde 2′li 3′lü mesajların da olduğunu hesap edersek) hala doluluk uyarısı vermiyor, herhangi bir yavaşlama yok. Çok mesajlaşanlar rahat edecektir.

Dosyalarım
Telefon hafızası 60 mb, kart 8 gb’a kadar destekleniyor. Telefondan karta ya da tersi istikamette kopyalama ve taşımalar hızlı. Klasör oluşturma her iki hafıza için de destekleniyor. Varsayılan bellek seçimi iki hafıza için de düzenlenebiliyor. Dosyalara silme koruması ve bluetooth görünürlükleri düzenlenebiliyor. 4 gb’lık bir kartı sorunsuz kullanmaktayım.

Ajanda
Ajanda takvim, not, görevler, dünya saati, hesap makinesi ve birim dönüştürücü (para birimi, uzunluk, ağırlık, hacim, alan, sıcaklık) barındırmakta. Ajanda kayıtları, not ve görevler mesaj, e-posta ve bluetooth ile paylaşılabiliyor. Alarm menüsü ana menüde, işlevsel bir şekilde kişiselleştirilmiş alarmlar oluşturablirsiniz.

Kamera
2 mp kamerasında siyah beyaz, negatif, sepya, su gibi çekim efektleri mevcut çekim için. 2 mp bir kamera için gayet standart bir kalitede çekimi var. video kaydı 15fps 176-144 qcif standardında, 320-240 olsa çok güzel olurmuş. Telefonun hafıza kartına fotoğraf ve video çekme konusunda bir stabilite sorunu var, bazen çektiği fotoğraf veya video dosyasını hafıza kartına bozuk olarak kaydediyor ve açamıyorsunuz dolayısıyla dosyayı. hafıza kartını biçimlendirme, telefon menüsünden biçimlendirme gibi çözümlerle aşamadım. Gerçekten böyle bir sorunu olabilir ya da hafıza kartı seçiyor olabilir, bilmiyorum. Bendeki Kingston 4 gb class 4. Başka yorumlarda da bu sorunu deneyimleyenler var. Telefonumda son firmware olduğunu düşünürsek, çok son kullanıcıya kalan bir çözüm yok. O yüzden fotoğraf ve video kayıt yerini telefon hafızası tutuyorum, hafıza dolarken karta taşıyorum.

İletişimler (sosyal ağlar)
Telefon facebook ve twitter uygulamalarını barındırıyor, msn messenger, yahoo messenger ve palringo uygulaması java olarak geliyor. Topluluklar olarak myspace, flickr, photobucket, picasa ve friendster uygulamaları sadece birer kısayol, sizi telefonun tarayıcısından ilgili sitenin mobil sayfasına bağlıyor. Msn messengerı çok standart, ebuddy kullanıyorum çoklu platform desteğinden dolayı. Facebook ve twitter birer gadget olarak akıllı ana sayfaya entegre edilebiliyor. Yine de akıllı telefonlara kıyasla çok performanslı çalıştıklarını söyleyemem. Gadgetları kullanmak istediğinizde bağlanması ve varsa güncellemesi uzun sürüyor (edge modda), bazen güncellemeden sonra tweet ve paylaşım listelemeleri kaybolabiliyor. Çok stabil çalıştıklarını söyleyemem, bir güncelleme ile stabil hale getirilse fena olmaz. Teknik olarak sistemi ve donanımı nasıl kullandıklarını bilmediğimden çok detaylı sorun gidermeye gitmedim. Yine de paylaşımları takip etme, tweet atma, duvar yazısı yazma, yorum okuma-yazma, fotoğraf yükleme gibi temel işlevleri yerine getiriyorsunuz. Bu iki gadgetin güncelleme sıklığı 5 dk’ya kadar ayarlanabiliyor. Bir de samsunglarda standart gelen bluetoothe messenger var, başka bir samsung ile bt üzerinden mesajlaşmak için, kullanan var mıdır bilemiyorum.

Uygulamalar
Uygulamalarda google (kısayol), fm radyo, oyunlar (java), ses kaydedici, sözlük, bluetooth, zamanlayıcı, kronometre, wi-fi ve sim servisleri mevcut. Fm radyodan kayıt alınabiliyor, kulaklık olmadan radyo çalışmıyor, ilginç bir radyo programı hatırlatıcısı özelliği var. Ses kaydedici’nin ses kayıt kalitesi fena değil, amr uzantılı kayıt yapıyor. Sözlük ing-ing, tr-ing, ing-tr şeklinde, gayet işlevsel, kendi kişisel sözlük listesi oluşturma özelliği mevcut. Wi-fi çekim gücü iyi olduğunu söyleyebilirim. Oyunlara gelince içinde q klavyeye alıştırmak için bir oyun mevcut, kalan oyunlar demo malesef. 320-240 uygulama ve oyun bulmak dik versiyonuna göre zor. Kullandığım uygulamalar opera mini 6, ebuddy, google maps (feci işlevsel) ve bir sudoku oyunu şimdilik. Unuttum, başka samsung modellerinde java programı açıkken uygulamayı duraklatma var, bu telefonda yok. Uygulamadasınız, mesaj geldi, bakmak için uygulamayı kapatmak zorundasınız. Çok olumsuz bir özellik…

PC yazılımı olarak Samsung Kies programı kullanıyor, Kies ile yazılım güncellemesi yapabiliyorsunuz, ayrıca dosya aktarımı, yedekleme gibi işlevleri de standart olarak geliyor. Yalnız telefon kies ile bt üzerinden bağlanmıyor, en azından benim dandik bt dongle’ım ile, wi-fi ya da kablo gereksinimi var…

Öne çıkan farklı özellikler

Bunlar standart samsung telefonlarda olanlar:
Mobil izleyici, başka bir sim kart takıldığında önceden belirlenmiş numaralara sms gönderme.
Acil durum mesajı, atanmış bir numaraya acil durumda 4 ses tuşu basışı ile acil durum mesajı gönderme, numaradan gelen çağrıda telefon çalmadan direk açılır.
Sahte arama, bulunduğunuz ortamdan çağrı geldi bahanesiyle uzaklaşabilmek için.
Arama ve mesaj filtreleme, arayan kişiye otomatik meşgul tonu verir.
Menülere güvenlik kilidi koyma, kişisel her türlü veriniz için.
Aranacak numarayı tuşlarken numaranın soldan sağa rakam sırasına bakmadan 3845 gibi küçük parçaların eşleştiği kişileri de listeleme özelliği.

Bunlar da telefona özel:
Q klavye kullanımının rahatlığı
Q klavye ile gelen bolca kısayol tuşu
optik kaydırma tuşu
Akıllı ana sayfa kişiselleştirmesi
Facebook ve twitter gadgetları
e-posta desteği (5 farklı adrese kadar)
geri dönüşüm kutusu özelliği
Favori kişiler listesi
yedekleme yöneticisi
Sözlük
wi-fi

Olumsuz ve eksik yönleri
Facebook ve twitter gadgetlarındaki stabilite sorunu
Foto ve video iç.in varsayılan hafıza kart olarak seçildiğinde yaşanan sorun
E-posta veri sınırı (300kb), güncellemenin minimum 30 dakikaya indirilebilmesi
5 e-posta adresi için toplam 100 e-posta sınırlandırması
Mesaj iletim raporunun gelen kutusuna düşmesi
Java çalışmasının duraklatma modu olmaması
Ekran görüş açısının dar olması
Ekran koruyucu özelliği bu modelde kaldırılmış
Diğer samsung’larda olan “klik” tuş sesi yok (olsa iyi giderdi bu klavyeye)
320-240 ekran için java uygulamasının azlığı
Kutudan data kablosu çıkmıyor

Bir de optik kaydırma tuşuna alışınca ele başka telefon alınca baya zorlanıyorsunuz

Artısıyla eksisiyle alınabilecek bir fiyat-performans telefonu kendisi. Bunu almamış olsam Vodafone kullandığım için 400 liraya blackberry curve 8520 alırdım. Ama 400 liraya kadar alınabilecek en iyi alternatif bence…

Tags: ch@t 335, chat 335, S3353, Samsung, samsung GT-S3353, Samsung GT-S3353 Trevi Ch@t 335

This entry was posted on Pazar, Mayıs 29th, 2011 at 17:53 and is filed under teknoloji. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *