Akıllı Telefonunuzda Kişi Listenize Çeki Düzen Verin

Telefonumuzun başına bir iş geldiğinde en çok koyan iki kayıp: fotoğraflar ve kişi listesi. Bu kayıpların önüne geçmek yedekleme ya da bulut çalışma ile mümkün. Ve iki yöntem de bir kaç tık ile olabilecek şeyler. Bu yazıda kişi listesi üzerine yazacağız.

Öncelikle günümüzde kişi listesini simde veya telefonda tutmanız başınıza veri kaybı riski açacaktır. Çünkü ya cihazınız çalındığında, bozulduğunda, servise verildiğinde, fabrika ayarlarına döndürüldüğünde eğer bir yedeğiniz yok ise, kişi listeniz uçacaktır. Bu konularda detaycı değilseniz ve yedekleme kültürü yoksa size bulut servisleri tavsiye ediyorum.

Nedir bunlar? Googleın, Microsoftun, Yahoonun kişi listesi servisleri. Örnek olarak kişi listenizi bir kereye mahsus google’a aktarın, devamında yukarıda bahsi geçen dört durum da olsa, telefonunuz elinize geldiğinde sadece google hesaplardan google kullanıcı adınızla giriş yapmanız, kişi listenizi yeni telefonunuza ya da yazılım olarak sıfırlanmış telefonunuza otomatik olarak yüklenmesi için yeterlidir.

Kişi listesine yeni bir girdi eklemek istediğinizde android telefonlarda hangi rehbere kayıt etmek istediğiniz yukarıda gözükür (telefon hafızası, google, microsoft…). Kişi listenize telefondan ulaşabildiğiniz gibi gmail servisindeki kısayol üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bazı geniş düzeltmeleri masaüstü arayüz kolaylığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Kişi listesi servisleri ios üzerinde de benzer şekilde çalışmakta.

Son söylemek istediğim şey ise: kişi listenizde “Mahmut Marmara” gibi kayıtlar bulundurmak yerine tüm kayıtları isim soyisim olarak kaydedin, eklemek istediğiniz etiketleri not kısmına ya da çalıştığı kurum, pozisyon vs gibi kısımlara ekleyebilirsiniz. Bir kişiyi telefon ve mail adresleri ile kayıt etmek bu kişileri sosyal medyada bulmayı da kolaylaştırmaktadır (otomatik öneriler daha çok kişi listeniz üzerinden çalışır).

Düzenli olun, akıllı olun, veri kaybı yaşamayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *