left 4 dead 2 temel versus strateji rehberi

left 4 dead 2 temel versus strateji rehberi

2011
03.08

Bu yazının ilki donanım haber forumlarında yazılmıştır, daha sonra www.deathpoke.net adresine taşınmıştır…

Başlık: Left4Dead2 Temel Versus Strateji Rehberi (beta)
Açıklama: Valve’nin yeni multisinin devam oyunu (l4d2) için versus modu dinamikleri
Gönderen: zurrani

Evet arkadaşlar, kimse yazmadı, yine biz yazmaya başlayalım, gerisi gelir…
(Frost arkadaşımın verdiği bi link ile başladı herşey saolsun,
yılbaşı gecesi can sıkıntısından bunu yazığım için wisdom’umdan da -1 çıkartıyorum)

Dp clan üyelerine ve diğer l4d arkadaşlarıma da buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Bol bol oynamasak bu birikim gerçekleşmezdi.

Öncelikle ilk oyun için olan kurallar bu oyun için de geçerli, eski infectedlar için ek kurallar, ve yenileri için yeni yazılacak şeyler var.

kısaltmalar:
l4d: left4dead
l4d2: left4dead2
spe inf: special infected
surv: survivor
coop: cooperative oynanış
vs: versus
afk: away from keyboard
punch: special infectedların sağ mause tuşu ile yaptıkları genel melee atack
melee: arbede anlamında yakın dövüş için kullanılan terim, melee weapon, melee atack gibi.

İlk olarak FAIRPLAY’den bahsedelim:
Birbirine diş geçirmeye çalışan iki takım söz konusu olduğundan, gerilimi yükseltecek şeylere dikkat etmek lazım.
*safehouse çıkışları ve oyun içinde oyunu durdurduğunuz anlar
(oyuncu düşmesi ya da afk oyuncu durumu) karşılıklı, hazır/ready/r/1/go gibi iki takımın da onay vermesini bekleyin.
* oyun pause durumunda iken, saldırmayın, surv takım iseniz az da olsa ilerlemeyin, mümkünse afk elemanın yanına gidin, orada bekleyin.
*friends only oyunlarda yenilginin ardından oyunun ortasında quit çekmeyin,
itibarınızı zedelersiniz, elit (taktım buna da ) oyuncular bir daha sizinle oynamak istemez.
*nedensiz çıkmayın, nedeninizi ve özrünüzü belirtin. internet kopmaları ve elektirik kesilme durumlarlarında yapılacak bişi yok tabi.
*kesinlikle bi lobiden neden belirtmeden çıkıp, başka lobiye girmeyin, millet çizer üzerinizi.
satıcılık her platformda olduğu gibi bu platformda da karşılıksız kalmaz. adınız çıkacağınıza canınız çıksın.
*oyunda geyik yapın, karşı takımla muhabbet edin ama sert çıkışlar, iğnleyici sözler, aşağılamaya varan laflar kullanmayın.
tanımadığınız insanlara laf atmayın, tanıyorsanız samimiyetinizi belirtin arada (eğer karşı takımda bir arkadaşınıza laf atıyorsanız).
oyun da olsa birileri fazla hırs yapmış, duygusal olarak fazla gergin olabilir.
*lobiye adam çağırırken çok davet atıp dışarda adam bırakmayın, mümkün mertebe tek tek adam çağırın, son slotlar için arkadaşlarınızdan söz aldıysanız, geliyorum diye, son slot reserve:oyuncu diye belirtin ki başka eleman geldiğinde kibarca slotu boşaltması mümkün olsun ve kimse bu durumdan rahatsız olmasın.
*takım içi fail durumlarını birbirinize yıkmayın, takımın uyumunu bozmayın, güdüleyici olun…

REHBER

l4d2 versus mod nedir onu yazalım kısaca.
valvenin ilk l4d oyunu coop yani 4 kişinin birlikte ilerlediği multiplayer moduna ek 8 oyuncunun 4erli coop oynayışı diyebiliriz.
yani 4 kişi survivor takımında normal campaign yapıyormuş gibi safehouse’lara ulaşmaya çalışıyor,
tek farkı karşılarındaki special infectedları diğer 4 kişi oynuyor, bilgisayar değil.
bu da bol dozajlı bir eğlencenin başlangıcı oluyor.
ilk oyunun da uzun süre oynanmasını sağlayan şey versus modu idi. ne babayiğitlerin ömrünü yedi…

ilk oyunda pro oynayacam diyen hırslı takımlardan 4 hunter denemelerini gören çoktur aranızda.
boomer ve smooker sürekli harcanır ve uygun yerlerde elde 4 hunter bulundurulmaya çalışılır.
oyunu kazanmak açısından mantıklı ama eğlenceyi biraz öldürüyordu bana göre.
infected karakterlerin de çeşidinin az olması taktikleri kısıtlıyordu tabi.
oyunu fazla mekanikleştiriyordu. bu oyunda 4 hunter beklemek gibi bir durum söz konusu değil.

SURVİVOR GÖZÜNDEN

özel normal zombilerden bahsedip iki takım gözünden de bi iki kelam edelim.
biliyorsunuz 5 ayrı yerde geçen bölümden oluşuyor oyun ve bu bölümler de ilk oyundan farklı olarak senaryo açısından birbirinin devamı şeklinde.
bu bölümlerde kimisi bölüme özel alternatif zombi tipleri var. nedir bunlar:
bilim adamı zombi: ateşin işlemediği zombi türü.
ceda çalışanı olduklarını tahmin ettiğimiz bu koruma giysili zombiler molotof ile belli noktaları savunurken yanan zombilerin arasından fırlayıp vurabiliyorlar size.
dead center bölümünde bulunuyorlar.
palyaço zombi: ayaklarında çizgili don var, palyaço zombiler. yaşadıkça viyk viyk ses çıkartıyorlar ve daha çok zombinin gelmesini sağlıyorlar ortama
her zaman ilk onları vurun. dead carnival bölümünde geliyorlar.
çamur zombiler: genellikle yerden 4 ayaklı gibi koşan, üzerleri çamurla kaplı çıplak zombi. sinir bozucular, size vurduklarında görüşünüz çamurla kaplanıyor ve bi süre etrafı tam göremiyorsunuz. bu zombileri her zaman ilk vurmaya çalışın, eğer size vurursa tekrar vurmasını engellemek için dipçik ile uzaklaştırın ve vurun. dead swamp bölümünde geliyorlar.
kulaklıklı zombi: kafalarında kask ve kulaklık var, pipe bomb’u sallamıyorlar, çünkü duymuyorlar. pipe ya da boomer bomb atsanız da size saldırıyorlar. zor ölüyorlar.
pipe attığınızda bu zombileri de kollayın, size vurmadan öldürmeye çalışın. hard rain bölümünde geliyorlar
swat zombi: ağır zırh giyen bu zombilere önlerinden kurşun işlemiyor, şarjörünüzü beyhude boşalttırıyorlar. kalabalık hordeların içinde çok sıkıntı oluyorlar.
dipçikleyin ve ters düşmesini sağlayın, sonra da sırdından vurun. parish bölümünde geliyorlar.
özel normal zombilerin en büyük sıkıntısı anlık dikkatinizi dağıtması ve hareket kaabiliyetinizi kısıtlaması.
dikkatinizin dağıldığı anda karşı takımdan atak yemeniz olası.
ayrıca çok az cana sahip olduğunuz durumlarda beklenmedik şekilde yere düşmenize de neden oluyorlar.

1_ karşı takımı okuyun. ortalama hangi oyuncu iyi hangi oyuncu kötü oynuyor aklınızda tutun, bunun oyun içinde yardımı olacak.
2_ rakibi kötü oynasa da fazla küçümsemeyin, imkan ve şartlar öyle bir denk gelir ki, bi anda çok zor bir pozisyonda kalmışsınız.
3_ mikrofonla iletişim önemli, eğer takımda yabancı oyuncu varsa, belli stratejik atakları ingilizce paylaşın.

(bazı kısımlar ilk rehberden)
*ilk kural: asla dağınık oynamayın, gözünüz birbirinizin üstünde olsun, karşı takım yalnız elemanları kolay bi şekilde indirebilir,
onu kurtarmaya gelen kişiyese pusu kurulmuş olabilir. takımdan aykırı oynayan kişilerse sevilmezler, hele ki onun hatasından oyuncular bölümü kaybederse. dağınık oynamayın derken dip dibe de hareket etmeyin, ilk oyuna nazaran alanlar geniş, göz ve kurşun temasını kaybetmeyecek şekilde hareket edin.
bazen etrafı araştırmak grupça uzun zaman alabilir, böyle durumlarda iki iki etrafı araştırın. iki tekten iki kat değil dört kat iyidir.
grupça hareket etmenin iki genel sıkıntısı ise toplu boomer kusmuk yeme, spitter kusmuk yeme, ortaya hunter düştüğünde herkesin birden aiminin bozulması ve charger atağında herkesin bowlingteki labutlar gibi etrafa uçmasıdır.
bunu aşmak için de yine grupça gezerken en güzeli iki kişinin önden, iki kişinin de hemen arkalarından gelmesidir (en azından bi boomer kusmuk mesafesi kadar).
*önden gidenler genelde hem zombilerle hem de ilk ataklarla (boomer) ile uğraşmak zorundadır, arkadakiler ise smoker, jockey, cahrger, hunter gibi zombilerle uğraşır. arkadan gelenlerin sadece birisi arkayı kollayarak yürümesi yetmez, kolayca smoker tarafından çekilebilir, charger ve jockey ile uzak mesafeye götürülebilir. arka grubun ikisi de arkayı kontrol ede ede gelmeli. ikili takılırken bi ikiliye odaklanılmış ataklar gelebilir ve arada mesafe varsa bi infected tarafından yardım süresi uzatılabilir. özetler ikili gruplar hem birbirlerini kollamalı hem de gözleri diğer grupta olmalı.
*bi infected’ın peşinden asla gidilmemeli, gördüğünüz yerde mermiyi boşaltın ama öldürmek için peşinden gitmeyin, pusu kurulmuş olabilir,
verdiğiniz hasar nasılsa bir yere gitmiyor, saldırdığında mevcut canı üzerinden kapışacaksınız. ama spitter’ın yaşaması her zaman sıkıntı, kusmuğu çabuk şarj oluyor ve çok hasar veriyor. mümkünse beraber gidip sıkıştırıp öldürün. bi round kafanız rahat olur.
*canı az olan oyuncuya daha çok asılınır genelde (akıllı düşmanın yaptığı), o yüzden canınız azsa takımın ortasında ilerleyin, başkası ise onu koruyun.
düşman takım punch atmak için zombilerin arasına karışabilir, böyle oyuncuları gördüğünüzde ilk işiniz dipçikle pasif duruma sokup sonra öldürmek olsun.
*etrafta şuursuzca zıplayan hunterı aiminizle takip etmeyin, çünkü bu iki şeye neden olabilir. birincisi takım arkadaşlarınıza ff hasar verebilirsiniz ateş ederken, bırakın birinin üstüne düşsün tüştüğü gibi hasar vermeyecek sonuçta, aiminiz bozulmadıysa o düştüğünde, şarjörü boşaltın gitsin. ikincisi tüm gözler o hunter üzerindeyken bi boomer gelip kusabilir.
onun dışında başka infectedlardan sadece birinin sesini duyuyorsanız, çerez olanlardan, dikkat çekmek için olabilir, uzaktaki sese çok kulak vermeyin, onun sesini duyunca çevrenize dikkat edin, bir toplu saldırı gelmek üzere.
*düşen arkadaşınızı kaldırırken takımınıza “kaldırıyorum, koruyun” demeniz, siz kaldırırken arkadaşlarınızın sizi koruma olasılığını yükseltecektir.
birini kaldırırken bi hunter gelirse ve hepiniz dip dibeyseniz hepinizin aimi bozulur, o yüzden kaldıran kişi harici biraz mesafede durun. kaldırılan kişi ve kaldıran kişi harici kalan iki kişi etrafı kollasın, bi spitter ya da charger atak gelebilir eğer spawn süresi yetişmişse.
*düşmanın spawn olma süresi yaklaşık 25-30sn, öldürdüğünüz düşmanların yeni spawn sürelerini aklınızda tutmaya çalışın, sayın saniyeleri değil tabiki, misal bi boomer kusamadan öldü, bi sonraki denemesinin en erken ne zaman olacağını bilmek avantaj sağlar. ya da iki düşman öldürdünüz, 30 sn boyunca max iki düşman göreceksiniz demektir.
*ilk oyunda 4 tane oto shotgun sizi bölüm sonuna kadar taşıyordu ama ikinci oyunda silah dinamikleri ve oyun yapısı 4 shotgun ile gitmeye pek müsait değil, mümkünse iki shotgun iki uzak mesafe silah almak daha mantıklı. herkeste de melee silah olması sıkıntı yaratabilir. tavsiyem magnum bulduğunuzda boş geçmeyin.
*etrafınızı saran zombiler ilk oyuna nazaran daha çok kısıtlıyorlar hareketinizi ve daha fazla hasar veriyorlar. çevrenizi sardıracak eylemlerden kaçının, mümkünse böle durumlar öncesi g…tü bir duvara dayayın.
*boomer bomb’un etkisi pipedan daha uzun sürüyor, atıldığı zaman çevredeki hemen hemen tüm zombileri topluyor, pipe bomb’a ise zombiler çoğu zaman patlamaya yetişemiyor. pipe’ı mümkün mertebe hedef zombi kitlesinin ortasına atın.
*boomer kustuğunda karşı takım için en avantajlı saldırı zamanıdır, pipe kullanmakta cimri olmayın (molotof için her zaman bekletin, eğer haritada tank gelmemişse) boomer size kusarsa bi köşeye pısmayın, takım nerdeyse onların orada olun, çünkü hunterların saldırısı için çok uygun zamandır, görmeseniz de sizin kurtarmanız gerekebilir. boomer kusrarsa herkes aynı noktaya gelir ve öyle horda direnmeye çalışırsanız spitter ya da charger atak yiyebilirsiniz.
kör iken oyuncu seslerine kulak kesilin. her inf karakterin ve surv karakterin yediği darbeye göe sesi var, bunları dinlemeniz yeterli olacaktır.
boomer birine kustu ama patlama sesi gelmediyse horde’da takımın yanında tekrar patlamak ya da punch atmak için gelecektir, bunu göz önünde bulundurun.
boomer size kusarsa da ateş ederek patlatmayın, dipçik atarak uzaklaştırın sonra patlatın, size kustuktan sonra ateş ederek patlatırsanız arkanızdan gelen takım arkadaşlarınıza da bulaştırma riskini beraberinde getirirsiniz.
*hunter tüm strateji unsurlarının mezesidir, genel olarak bişi söylemek gerekirse, birinin üzerindeyse ilk o öldürülmeli, (etrafta aktif saldıran bi cadı yoksa)
onun dışında dar yerlerden geçerken (vagon üstü, köprü) atlayan hunter takımı o dar yerden düşürebilir, dar yerlerden tek tek ya da iki iki geçmeli.
*smoker görüp uygun şekilde vuramıyorsanız zorlamayın ve takıma yaklaşın. sizi çeker ve biri kurtarırsa smoker dili koptuğundan 1 sn hareketsiz kalacaktır, o zmaan vurursunuz.
*witch olan yollarda karşı takım cadı avantajını kullanmak isteyecektir, smokerla cadıya çekebilir. alternatif yol varsa ordan gidin, çok mesafe varsa uzaktan ateş ederek gelene kadar indirmeye çalışın, ya da uygun pozisyondan head shot ile alın. cadı birini düşürürse öncelik her zaman cadıda olsun. gündüz haritalarında cadı etrafta gezinecektir, sesini duyduğunuzda zombilere karşı dikkatli ateş edin, zombi sanıp kazara vurmayın. yolunuz üzerinden değilse çevresinden dolaşın. (l4d2′de cadı ilk oyuna nazaran şimdilik daha çok buglı hareket ediyor.)
*jockey çok kolpa bi inf karaker ama tek yakaladığını uzak mesafelere götürebiliyor. zıplama atakları arasında bi saniye kadar bi süre var, size yakınsa ve vuramadıysanız zıplamasından sonra üzerinizde değilse, ve yakınsanız dipçik atın, sonra rahat bi şekilkde vurun. sesini duyduğunuzda peşinden asla gitmeyin. o size gelecektir.
*spitter çok anasının gözü bir spe inf karakter. uzak mesafeden atak yapabiliyor, attığı yeşil kusmuk (goo diye geçiyor, yapışkan anlamında olması lazım) düştüğü yerde dağılıyor ve kusmuğun üstünde durduğunuz sürece hasar alıyorsunuz. ilk atılan kusmuktan hemen kaçarsanız az hasar alıyorsunuz. ancak yolunuzun üzerine atılan kusmuktan zıplaya zıplaya geçerim deseniz dahi beklediğinizden daha fazla hasar alıyorsunuz, atılan kusmuğa asla sonradan dokunmayın. düşen birini kaldırırken atılan kusmuğa rağmen takım arkadaşınızı kaldırmaya çalışmayın, fazla hasar alırsınız. spitterın kusmuğu ayrıca çabuk şarjoluyor, o varken ilk önceliğiniz onu öldürmek olmalı. spitter riski varken küçük odalarda 4 kişi birden fazla oyalanmayın. spitter kusmuğu tabana düştüğünde hasar verse de duvar ya da tavandan hedeflenen noktaya sektirme riski var, aklınızda olsun.
*cahrger da sıkıntı bi spe inf karakter. öncelikle charger dipçikle sersemletilemiyor, yakınınıza geldiğinde birden fazla punch yeme durumunuz var. özel atağı birini kapıp önüne çıkan engele kadar götürmek, götürdüğü yerde de güm güm yere vurmak. tek kişiyi alıyor ama yakındaki oyuncuları da labut gibi sağa sola fırlatıyor çarpışmada, buna maruz kalan sersemliyor, kendine gelmesi vakit alıyor. bunun için 4 kişi dip dibe gitmemek gerek, dar yolları da ya iki iki temkinli geçmek gerek ya da fake atmak gerek karşı takıma. ayrıca charger size doğru koşmaya başladığında çok yakın değilse, sağa ya da sola kaçın, çünkü chargerın atağı başladı mı düz bir çizgide ilerliyor, kurtulursanız, durduğu noktada rahat bi şekilde vurabilirsiniz.
*tank geldiği zaman yakılabiliyorsa yakılmalı ve kaçılmalı, sizi takip etmek zorunda. canınız 60tan yukarı ise sizi koşarak yakalayamaz. ama az ise yetişebilir, hap veya adrenalin basın böle durumlarda varsa, adrenalin basan oyuncuya asla yetişemeyecektir. dibinize geldiğinde vurmak isteyecektir, sağ ya da sola doğru zıplayın o anlarda %70 ıskalayacaktır, her ıskası size ve takımınıza 2 sn kazandırır. araba ve konteynır gibi vurabileceği şeylerden uzak durun. bunun için haritadaki sabit nesneleri kullanabilirsiniz, bişeye vurduğunda onların arkasında durun ya da son anda geçin. birini düşürürse ve başkasına doğru yönelirken o kişiden çok uzaklaşırsa onu kaldırmayı deneyin, tank tek başına olmayacaktır, etraftan hunter ya da smoker gelebilir, az canlı da olsa her kişinin ayakta olması önemlidir. tüm takım yerde siz kaldınız ilk kaldırmanız gereken birbirine yakın düşmüş kişiler olmalı, etraftan bi atak gelirse sizi koruyabilsinler diye. yere düşenlerin şarjörü dolu tutması gerek. tanka boomer bomb atmak tankı baya zora sokuyor size de zaman kazandırıyor ama bombanın etkisi geçene kadar işini bitirmezseniz etrafta kalan zombiler size gelecektir, unutmayın. tankı en iyi 4 tane oto-shotgun öldürür diyemiyoruz yeni silahlardan sonra. işte yeni silahlarla tankı ne kadar sürede öldürebileceğinizin bir tablosu (ekteki dosya 1):

INFECTED GÖZÜNDEN
*mikrofonla iletişim demiş miydik birbiriniz ile iletişim halinde olun.
*genel olarak infectedların her biri (tank dahil) 4 oyuncu için çerez konumundadır. mümkün mertebe konuşarak ortak stratejiler belirlemek gerek.
*ilk oyundaki gibi kısır taktikler bu oyunda yok, dolayısıyla çok çeşitli ve eğlenceli durumlar çıkaracaksınız ortaya. 4 inf karakter ve 4 surv karakter… çok nadir yapılır ama adam seçmek bazı durumlarda gerekli, yani ben rochelle’i alacam, sen nick’i al gibilerinden bi boomer atağı sonrasında hemen karar vermek ya da baştan karar vermek aynı adama aynı anda saldırmayaı engelleyecektir. bunu yapmayan takımların nice smooker dili kopmuştur, atağı havada kalan jokeyi dipçik yemiştir… sonraki konuşmada hep şu diyaloglar yaşanır: A:”hasss. abi kusura bakma yaa…” B:”önemli değil abi ya, boşver…”

*BOOMER artık iki kilit adamımızdan biri, tek değil. boomer infected takımın başarısının anahtarıdır, her başarısız kusma, karşı takımı yenmeyi güçleştirecek, alacağınız puanı azaltacaktır.
boomer mümkün mertebe millete direk kusacak durumları gözetmeli ve mümkün olduğunca fazla insana kusmalı, kusmadan önce “kusuyorum, hazır olun” gibi iletişim cümleleri hazır olmayan takım arkadaşlarınızı güdüler.
karşı takım tecrübesizse ortalarına atlanabilir ama herkesin dipçikleyerek sizi kabak gibi kimseye bulaşmadan ortada bırakması da olası.
boomer spawn olup kusmaya basılması durumunda hemen kusmaz, 1 saniyeye yakın bi kusmuğu şarj etme durumu oluşur, o yüzden genelde bastım ama kusmadı, dipçiği yedim durumları olur. bu süreyi kusmalarınızda dikkate alın. arkada spawn olup kusmak genelde karşı takımın hareket halinde olduğu durumlarda başarısızlıkla sonuçlanır, boomer yavaş hareket eder, sesiyle yerini belli eder ve kusmak için mesafe olarak oyunculara yetişemebilir. ön taraftan ya da takımın ortasında bi yerde spawn olmak daha uygundur. kusmaya başladığınızda aimin yönünü değiştirerek geniş açıdaki oyuncuların hepsine kusabilirsiniz, aimin yönünü oyuncu pembe olduktan sonra değiştirin.
boomer geniş haritalarda kusmakta zorlanacaktır, çoğu zaman yardımcı olunmazsa fail oalcaktır.
nasıl yardım edilir, boomerın aksi yönde çerez inf karakterlerden biri spawn olur ve sesi gelmeye başlar, milletin dikkati o tarafa yönelmişken boomer spawn olup kusar, tabi bu taktiği sürekli yediremezsiniz karşı takıma. daha güzeli ortaya bi hunter ya da chargerın düşmesidir, o arbedede boomerı kesen biri yoksa rahat bi şekilde kalabalık bir kitleye kusabilir, ama bi inf karakter kaybedilmiş olur.
boomer haritada dar ve kusulmaya müsait alanları kollamalı, yukardan güvenli şekilde atlayabileceği yerleri es geçmemeli.
horde’un en az iki koldan gelebileceği alanları tercih etmeli.
eğer kustuktan sonra hala yaşıyorsa, varsa kırmızı renkli az canlı elemanlara punch’a koşmalı ya da horde iyice sardıktan sonra ortalığı surv karakterlerin arasına karışmalıdır.
bi köşeye doğru hareket eden surv karaktere kusmaya çalışan boomerın düştüğü bir hata, spawn olup köşeye doğru hareket etmeye çalışma ve köşede kusamadan dipçik yemesidir. biliyosunuz ilk oyundan boomera kusma komutunu verdiğinizde bi saniye gibi bir süre kusmuğunu şarjediyo börkenekten. surv karakter bırakın köşeye doğru gelsin, siz spawn olup köşeye doğru kusun hızlı bi şekilde.

*SPITTER spitter ikinci kilit adamımız demeyelim, hatunumuz.
spitterın kusmuğu yüksek hasar veriyor, özellikle üzerinde 2 saniyeden fazla duran surv karakterler için.
ayrıca spitterın kusmuğu hızlı şarjoluyor, o yüzden mümkün mertebe uzak mesafelerden kullanın ve hayatta tutmaya çalışın. bi oyunda ölmeden spitterla 7-8 kere kustuğumu bilirim, daha fazla kusamadım, karşı takım yatmıştı çünkü.
kusmuğunuzu tavana ya da duvara çarptırabilirsiniz, çarptığınız duvara bitişik tabana ya da tavanın dibine düşecektir.
spitter boomer ile beraberse boomerın kusmasını beklemeli. (boomer kusamazsa yakına gidip kendinizi öldürmeyin, duruma göre arkadan takip edin ya da geri gidip respawn olun) boomer kustuğu anda acele etmeyin, horde gelsin elemanların hareket kaabiliyetini sınırlasın, etrafını zombi sarmış elemanlara kusun sonrasında. eğer dar bir odada savunma yapıyorlarsa, içeri kusun.
charger ya da smokerın çektiği bi elemana da kusabilirsiniz, eğer çekilen kişinin yere düşmesi yakın ise, yardıma gelen kardırırken kusun, eğer canı çoksa hemen kusun.
asla açık alanda kimse yokken sizin takımdan hareket halindeki surv takıma kusmaya çalışmayın. dar alanlardan geçtikleri yerler hariç. buralarda önlerine kusabilirsiniz.

*CHARGER dar koridorlar, yalnız kalmış elemanlar, dip dibe giden surv takımı… bunlar sizin hedef kitleniz.
charger bi kişiyi kapıp götürüyor, takıldığı yerde yere vuruyor biliyosunuz. ama aldığı karaktere yakın elemanları da labutlar gibi sağa sola fırlatıyor çarpışmada. bu tarz durumları öngörün ve takımla birlikte hareket edin, ya da takım sizinle hareket etsin.
bazı noktalarda aldığınız karakteri suya, köprüden aşağı ya da binadan aşağı atma şansınız var, buraları acı deneyimlerle öğreneceksiniz zaten. buraları mümkün mertebe yakınsanız bekleyin. charger ayrıca dipçiklenmeyen bi inf karakter.
sağlığı az onlanları da punch ile düşürebilirsiniz rahat bi şekilde. misal bi kırmızıyı punchlayıp sonra birini kapabilirsiniz.

*JOCKEY jockey tek başına kullanıldığında etkisiz ama takımla birlikte çok eğlenceli.
üzerine bindiğiniz karakteri istediğiniz yere götürebiliyosunuz. arbede ve yalnız olan biri haricinde ortama girmeyin.
tek kalmış bi elemanı alıp uzağa götürebilirsiniz, bunu yapmaya niyetlendiğinizde söyleyin takım arkadaşlarınıza, onu kurtarmaya gelene pusu kursunlar.
ya da arbedede birini alıp götürebilir, spitter kusmuğu varsa onun üzerinden tutabilirsiniz.
jockey üstüne bindiği karakterin canını çok az bi şekilde götürüyor, bunu da unutmayın.

*HUNTER hızlı bir inf karakterdir, hızlı bi şekilde atak yapabilir, eğer atakta başarısız olursa (bi surv karakterin üstünde değilse) hızlı bi şekilde kaçabilir. doğru zamanlardaki hunter atakları karşı takım oyuncusunun hızlı bir şekilde yere düşmesini sağlar, kurtarma çok gecikirse oyuncuyu öldürebilir bile. takımdan ayrılanlar her zaman hedeftir, genel bir taktik içinde değilseniz, o free takılan oyuncuları boş geçmeyin. eğer bir arkadaşınız öyle birini yakalarsa onu kurtarmaya gelen kişiyi yakalamaya çalışın, bunun için yalnız kişi yakalandığı anda siz de oralarda spawn olun ve hazır bekleyin, yoksa geç olabilir. dar yerlerden geçerken hunter atlarsa diğer oyuncular o dar mekandan düşebilir ve çok büyük avantaj sağlar. hunter yüksek bir yerden direk oyuncunun üstüne atlayabilirse 25 hp hasarı bir kerede verebilir, ama bu oyunda bu yüseklikte noktalar bulmak zor malesef. yine de 25 olmasın 20 olsun di mi?

*SMOOKER taktikleri genel olarak oyunun o anki durumuna göre değişir, yalnız kalanlar her zaman hedeftir, çok dar açılardan atılan diller tam olduğunuz yere ateşin ulaşmamasını sağlar ve size büyük zaman kazandırır. haritalarda çekince oyuncuyu düşüren ya da takımın ilerlemesini geciktiren fix yerler vardır, bunları öğrenmeli ve mümkün mertebe o noktalar kullanılmalıdır. ayrıca geri dönüşü olmayan bazı noktalar da smooker için biçilmez kaftan. arbedede diğer inf karakterlerden sonra sonra atak yapılmalıdır, dilin kopmaması için. cadının olduğu durumlarda cadıya doğru oyuncu çekmeye çalışın. aynısı alarmlı araba noktalarında da geçerli.

*TANK ikinci oyunda hakkı yenen bir karakter çoğu durumda fazla etkili olamıyor.
bunun nedeni: alanlar geniş, silah çeşitliliği çok, boomer bile ve adamı ayar eden adrenalin shot.
tab tuşuna basarak kimlerde molotof var bakın, mümkün mertebe yanmamaya çalışın. etrafta hareket ettirebildiğiniz konteynır ve arabalar varsa bunları kullanın.
karşı takım hazırlıklı şekilde bekliyorsa acele etmeyin ve takım arkadaşlarınızdan yardım isteyin, misal boomerın kusmasından sonra gelmek genelde olayı bitirir.
yeşil renkli kişileri yakalamak zordur, yetişemezsiniz, o yüzden sırayla kırmızı ve sarıları düşürün. pinginiz genel oyunculardan yüksekse yakın mesafede ping yüzünden vurmanız güçleşecek, bekleyerek başka bir arkadaşınıza geçmesini bekleyebilirsiniz… tank olan gerektiğinde kaçmasını ve beklemesini bilmeli, tank yaşadığı sürece ilerlemek istemeyeceklerdir.
birini kovalarken pişinize de adam takmayın, beklediğinizden çabuk ölürsünüz.
tank bazı durumlarda avcıyken av konumuna düşebilir. bu ne zaman olur: elde güzel silahlar varsa, boomer bile yemişse, inf takım arkadaşları ölmüşse. bu durumlarda biraz beklemek lazım.
melee silahlar tankı toplamda 10 vuruşta öldürebiliyor, bu da unutmamanız gereken bi durum. etraftaki tüpler patlatılarak sersemletebilirler sizi, ya da grenade launcher buldularsa baya sıkıntı yaşamanız olası.
tank ile karşı takıma hasar vermediğiniz ve uzakta durduğunu sürede tankın kontrolü sizden çıkıyor biliyorsunuz. sizden çıkan kontrol, başka oyuncuya geçer, sonra da bota geçer, bunu unutmayın, baze tankı canı varsa bota geçirip +4 inf karakter ile saldırmayı da deneyebilirsiniz.

Bu rehberi yazdıktan sonra bir 200 saat daha oynamışımdır tahminen oyunu. Tam bir strateji rehberi diyemem zaten yazdıklarım için. Eksik çok yer var. Rehberin amacı oyuna yeni başlayan oyuncular ile tecrübeli oyuncuların birlikte oynadığı oyunlarda dengesizliği bir nebze azaltmak. İyi oyunlar

Tags: boomer, charger, hunter, jockey, left 4 dead, left 4 dead 2, somker, spitter, strateji rehberi, tank, versus, witch, zurrani

This entry was posted on Salı, Mart 8th, 2011 at 14:00 and is filed under Oyunlar. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *