Yanlışlıkla Formatladığım Hard Diskimden Verilerimi Nasıl Kurtardım?

Geçen bir USB aldım, Sandisk Extreme 64 gb (çok iyi okuma yazma değerleri vardır, hatta bildiğim en iyisi). Tak çalıştır yerine nasıl HDD partition olarak gösterebilirim derken yanlışlıkla aynı anda bilgisayara takılı olan 1TB kişisel hard diskime disk yönetimi üzerinden biçimlendirme başlattım. Yanlış harfli sürücüyü biçimlendirmeye başladığımı anladığım andaki o gelen ateş… Hemen operasyonu iptal ettim ama hard diskimin boot kaydı uçmuştu. Hız benim düşmanım oldu.

GetDataBack Arayüz
GetDataBack Arayüz

Normalde bu durumda fiziksel hard diskten veri kurtarmak çok zor bir operasyon değil. Yalnız 900gb civarında gayet nizami klasörlenmiş verinin elinize karman çorman gelmesi (HDD’deki tüm PDF’ler tek bir klasörde gibi düşünün, ya da resimler), isimlerin bozulması, neyin nereden çıkacağının belli olmaması… Bu durum çok kötü. Bir de HDD’de nelerin olduğunu bildiğim gibi bilmediğim ya da hangi dizinde olduğunu bilmediğim bir çok dosyam daha vardı.

Ümit Özyürek kardeşimin ve yine (Yasin Akar) ağabeyimin bilgileriyle NTFS formatlı disklerde MFT kaydını kurtarabilirsem bu karmaşayı yaşamadan verilerimi kendi klasörlerinde kurtarabileceğimi öğrendim.

Şimdi MFT kaydı nedir oradan başlayalım. MFT (master file table) hard diskte verilerin ya da dataların fiziksel olarak adreslemesini tutan bir kısım. Yani biz hard diske bir veri yazmak istediğim zaman, donanım MFT kaydına göre boş olan fiziksel bölüme verimizi yazıyor, sonra da MFT verisini güncelliyor, buraya şunu yazdım diye (ihtimalle önce MFT güncelleniyor). Bir hard diske hızlı biçimlendirme yaptığımızda MFT kaydı resetleniyor. Bu kısmı herhangi bir silinen dosyayı kurtarır gibi kurtarabilirsek ve hard diskin kalan kısmına bir yazma yapmadıysak verilerimizi yüksek oranlarda kurtarabiliyoruz, hem de kendi klasör yapısı çok bozulmadan.

GetDataBack Emre HDD

Yukarıdaki resimden görebileceğiniz üzere verileri dosya bazlı değil klasör bazlı kurtarma şansım var. Bir kısım klasör yapısını tam kurtaramamış ama veriler yine ulaşılabilir durumda. Tek ihtiyacım olan ikinci bir hard disk (şu an yolda). Kullandığım program GetDataBack bu arada. Beni harcayacağım çok yüksek adam saatlerden kurtardı. Hard diskimdeki verilerimden fotoğraf arşivi, belgeler ve bir çok iş dokümanı OneDrive ve Google Drive‘da yedekliydi. Bu bulut olayı da başlı başına başka bir blog konusu. Ama benle zaman zaman bulut bilişim üzerinden daşak geçen arkadaşlarım: Fuck You!

Bundan sonra verilerimi daha iyi kollayacağım. Veri kaybı evlat acısı gibidir, geri dönüşü yoktur…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *