left 4 dead temel versus strateji rehberi

left 4 dead temel versus strateji rehberi

2011
03.08

Bu yazının ilki donanım haber forumlarında yazılmıştır, daha sonra www.deathpoke.net adresine taşınmıştır…

Başlık: Left 4 Dead Temel Versus Strateji Rehberi
Açıklama: Valve’nin multiplayer (l4d1) oyunu için versus modu dinamikleri
Gönderen: zurrani

Evet arkadaş bir çok elementi gördük, bir çok elemanti tanıdık… öhömm!?^+%’^%’!&/(/&))!!!

Baştan alalım, çoğumuz aylardan beri oynuyor bu oyunu, kimilerimizse yeni.
Çok oynayınca campaign’in tadı azar azar bitiyor, geriye versus kalıyor.
Oyunun en eğlenceli dinamiği ise zaten versus modu üzerine kurulu.
Her gece bir iki maç versus atanlarımız var, olaya yeni ısınanlarımız var.
Her yiğidin versus oynayışı farklıdır tabi ama burada bazı temel noktalardan bahsetmek istiyorum bugün.
Çünkü versusun tadı dengeli takımlar ve zorlayıcı oyunla çıkıyor, bir taraf ötekini ezici üstünlükle yenince pek olmuyor.

Maddeler halinde genel bir bahsediş olacak, umarım versusta kendini ve takımını level olarak yükseltmek isteyenlere faydalı olur.

1_ karşı takımı okuyun. ortalama hangi oyuncu iyi hangi oyuncu kötü oynuyor aklınızda tutun, bunun oyun için de yardımı olacak.
2_ rakibi kötü oynasa da fazla küçümsemeyin, imkan ve şartlar öyle bir denk gelir ki, bi anda çok zor bir pozisyonda kalmışsınız.
3_ mikrofonla iletişim önemli, eğer takımda yabancı oyuncu varsa, belli stratejik atakları ingilizce paylaşın.

survivor gözünden:
1_ ilk kural: asla dağınık oynamayın, gözünüz birbirinizin üstünde olsun, karşı takım yalnız elemanları kolay bi şekilde indirebilir,
onu kurtarmaya gelen kişiyese pusu kurulmuş olabilir. takımdan aykırı oynayan kişilerse sevilmezler, hele ki onun hatasından oyuncular bölümü kaybederse.
bazen etrafı araştırmak grupça uzun zaman alabilir, böyle durumlarda iki iki etrafı araştırın. iki tekten iki kat değil dört kat iyidir.
grupça hareket etmenin iki genel sıkıntısı ise toplu kusmuk yeme ve ortaya hunter düştüğünde herkesin birden aiminin bozulmasıdır.
bunu aşmak için de yine grupça gezerken en güzeli iki kişinin önden, iki kişinin de hemen arkalarından gelmesidir (en azından bi boomer kusmuk mesafesi kadar)
2_ önden gidenler genelde boomer ve hunterlar ile uğraşmak zorundadır, arkadakiler ise smoker ve yine hunterlarla, arkadan gelenlerin sadece birisi arkayı kollayarak yürümesi yetmez, kolayca smoker tarafından çekilebilir, arka grubun ikisi de arkayı kontrol ede ede gelmeli.
3_ bi infected’ın peşinden asla gidilmemeli, gördüğünüz yerde mermiyi boşaltın ama öldürmek için peşinden gitmeyin, pusu kurulmuş olabilir,
verdiğiniz hasar nasılsa bir yere gitmiyor, saldırdığında mevcut canı üzerinden kapışacaksınız.
4_ canı az olan oyuncuya daha çok asılınır genelde (akıllı düşmanın yaptığı), o yüzden canınız azsa takımın ortasında ilerleyin, başkası ise onu koruyun.
düşman takım punch atmak için zombilerin arasına karışabilir, böyle oyuncuları gördüğünüzde ilk işiniz dipçikle pasif duruma sokup sonra öldürmek olsun.
5_ etrafta şuursuzca zıplayan hunterı aiminizle takip etmeyin, çünkü bu iki şeye neden olabilir. birincisi takım arkadaşlarınıza ff hasar verebilirsiniz ateş ederken, bırakın birinin üstüne düşsün tüştüğü gibi hasar vermeyecek sonuçta, aiminiz bozulmadıysa o düştüğünde, şarjörü boşaltın gitsin. ikincisi tüm gözler o hunter üzerindeyken bi boomer gelip kusabilir.
6_ düşen arkadaşınızı kaldırırken takımınıza “kaldırıyorum, koruyun” demeniz, siz kaldırırken arkadaşlarınızın sizi koruma olasılığını yükseltecektir.
birini kaldırırken bi hunter gelirse ve hepiniz dip dibeyseniz hepinizin aimi bozulur, o yüzden kaldıran kişi harici biraz mesafede durun.
7_ düşmanın spawn olma süresi yaklaşık 25-30sn, öldürdüğünüz düşmanların yeni spawn sürelerini aklınızda tutmaya çalışın, sayın saniyeleri değil tabiki, misal bi boomer kusamadan öldü, bi sonraki denemesinin en erken ne zaman olacağını bilmek avantaj sağlar. ya da iki düşman öldürdünüz, 30 sn boyunca max iki düşman göreceksiniz demektir.
8_ boomer kustuğunda karşı takım için en avantajlı saldırı zamanıdır, pipe kullanmakta cimri olmayın (molotof için her zaman bekletin, eğer haritada tank gelmemişse)
boomer size kusarsa bi köşeye pısmayın, takım nerdeyse onların orada olun, çünkü hunterların saldırısı için çok uygun zamandır, görmeseniz de sizin kurtarmanız gerekebilir.
hunter ve oyuncu seslerine kulak kesilin. oyuncuların ismi normal oyunculardan daha aşağıda yazıyo ise, o oyuncu yerde ve üstünde hunter var demektir, gidin yardım edin, asla bu konuda bencil olmayın. çünkü hunter en hızlı hasar veren infected’tır (cadıdan sonra). hunterı kurşun yok da dipçiklerseniz, hemen tabancaya geçip öldürmeye çalışın, tekrar atlama şansı olmasın.
boomer birine kustu ama patlama sesi gelmediyse horde’da takımın yanında tekrar patlamak ya da punch atmak için gelecektir, bunu göz önünde bulundurun.
boomer size kusarsa da ateş ederek patlatmayın, dipçik atarak uzaklaştırın sonra patlatın, size kustuktan sonra ateş ederek patlatırsanız arkanızdan gelen takım arkadaşlarınıza da bulaştırma riskini beraberinde getirirsiniz.
9_ cadı olan yollarda karşı takım cadı avantajını kullanmak isteyecektir, smokerla cadıya çekebilir. alternatif yol varsa ordan gidin, çok mesafe varsa uzaktan ateş ederek gelene kadar indirmeye çalışın, ya da uygun pozisyondan head shot ile alın. cadı birini düşürürse öncelik her zaman cadıda olsun.
10_ smoker görüp uygun şekilde vuramıyorsanız zorlamayın ve takıma yaklaşın. sizi çeker ve biri kurtarırsa smoker dili koptuğundan 1 sn hareketsiz kalacaktır, o zmaan vurursunuz.
11_ tank geldiği zaman yakılabiliyorsa yakılmalı ve kaçılmalı, sizi takip etmek zorunda. canınız 60tan yukarı ise sizi koşarak yakalayamaz. ama az ise yetişebilir, dibinize geldiğinde vurmak isteyecektir, sağ ya da sola doğru zıplayın o anlarda %70 ıskalayacaktır, her ıskası size ve takımınıza 2 sn kazandırır. araba ve konteynır gibi vurabileceği şeylerden uzak durun. bunun için haritadaki sabit nesneleri kullanabilirsiniz, bişeye vurduğunda onların arkasında durun ya da son anda geçin.
birini düşürürse ve başkasına doğru yönelirken o kişiden çok uzaklaşırsa onu kaldırmayı deneyin, tank tek başına olmayacaktır, etraftan hunter ya da smoker gelebilir, az canlı da olsa her kişinin ayakta olması önemlidir. tankı en iyi 4 tane oto-shotgun öldürür. tüm takım yerde siz kaldınız ilk kaldırmanız gereken birbirine yakın düşmüş kişiler olmalı, etraftan bi atak gelirse sizi koruyabilsinler diye.
12_ hunter tüm strateji unsurlarının mezesidir, genel olarak bişi söylemek gerekirse, birinin üzerindeyse ilk o öldürülmeli, (etrafta aktif saldıran bi cadı yoksa)
onun dışında dar yerlerden geçerken (vagon üstü, köprü) atlayan hunter takımı o dar yerden düşürebilir, dar yerlerden tek tek ya da iki iki geçmeli.

infected gözünden:
1_ genel olarak infectedların her biri (tank dahil) 4 oyuncu için çerez konumundadır. mümkün mertebe konuşarak ortak stratejiler belirlemek gerek.
2_ genel ilerleyişte oyun iki hunter, bir boomer, bir de smoker… ya da üç hunter ve bir smoker verir.
1 boomer, 2 hunter, 1 smoker
boomerın kusmasını bekleyin (kusar ve patlatılmazsa horde yetiştiğinde kalabalığa karışmalı boomer). kusması düşük ihtimalli bi alansa hunterlar etrafta şuursuzca gezinip dikkat çekmeli, gerekirse biri saldırmalı. kusma başarılı olursa horde oyunculara ulaştığında hunterlar varsa kusulmamış olanlara ya da canı az olanlara (kırmızı) saldırmalı, smoker en son saldırmalı ki dilini bi hunter koparmasın. olurda boomer kusamadan ölürse diğer oyuncular gelecek boomerı beklememeli hemen saldırmalı, hasar hasardır (yine önce hunter, sonra smoker)
3 hunter, 1 smoker
hunterlar mümkünse aynı yerden spawn olmalı, bu karşı takıma aynı sürede ulaşma şansını arttırır, ve tüm hunterlar saldırdığında smoker da çekebilirse sonuncuyu çekmeli.
bu taktik iyi zamanlama, iletişim ve şansı gerektirir, hiç denk geldim mi? evet geldim. spawn olmak için takımınızda ilk saldırıyı beklerseniz gecikirsiniz, mümkünse iletişip aynı anda spawn olun.
3_ boomer infected takımın başarısının anahtarıdır, her başarısız kusma, karşı takımı yenmeyi güçleştirecektir. boomer mümkün mertebe millete direk kusacak durumları gözetmeli ve mümkün olduğunca fazla insana kusmalı, kusmadan önce “kusuyorum, hazır olun” gibi iletişim cümleleri hazır olmayan takım arkadaşlarınızı güdüler. karşı takım tecrübesizse ortalarına atlanabilir ama herkesin dipçikleyerek sizi kabak gibi kimseye bulaşmadan ortada bırakması da olası.
boomer spawn olup kusmaya basılması durumunda hemen kusmaz, 1 saniyeye yakın bi kusmuğu şarj etme durumu oluşur, o yüzden genelde bastım ama kusmadı, dipçiği yedim durumları olur. bu süreyi kusmalarınızda dikkate alın. arkada spawn olup kusmak genelde karşı takımın hareket halinde olduğu durumlarda başarısızlıkla sonuçlanır, boomer yavaş hareket eder, sesiyle yerini belli eder ve kusmak için mesafe olarak oyunculara yetişemebilir. ön taraftan ya da takımın ortasında bi yerde spawn olmak daha uygundur. kusmaya başladığınızda aimin yönünü değiştirerek geniş açıdaki oyuncuların hepsine kusabilirsiniz, aimin yönünü oyuncu pembe olduktan sonra değiştirin.
4_ hunter dediğimiz gibi genel stratejinin çerezidir, doğru zamanlardaki hunter atakları karşı takım oyuncusunun hızlı bir şekilde yere düşmesini sağlar, kurtarma çok gecikirse oyuncuyu öldürebilir bile. takımdan ayrılanlar her zaman hedeftir, genel bir taktik içinde değilseniz, o free takılan oyuncuları boş geçmeyin. eğer bir arkadaşınız öyle birini yakalarsa onu kurtarmaya gelen kişiyi yakalamaya çalışın, bunun için yalnız kişi yakalandığı anda siz de oralarda spawn olun ve hazır bekleyin, yoksa geç olabilir. dar yerlerden geçerken hunter atlarsa diğer oyuncular o dar mekandan düşebilir ve çok büyük avantaj sağlar. hunter yüksek bir yerden direk oyuncunun üstüne atlayabilirse 25 hp hasarı bir kerede verebilir, bu fırsatları gözetin.
5_ smokerın taktikleri genel olarak oyunun o anki durumuna göre değişir, yalnız kalanlar her zaman hedeftir, çok dar açılardan atılan diller tam olduğunuz yere ateşin ulaşmamasını sağlar ve size büyük zaman kazandırır. haritalarda çekince oyuncuyu düşüren ya da takımın ilerlemesini geciktiren fix yerler vardır, bunları öğrenmeli ve mümkün mertebe o noktalar kullanılmalıdır. arbedede hunterlardan sonra atak yapılmalıdır, dilin kopmaması için. cadının olduğu durumlarda cadıya doğru oyuncu çekmeye çalışın.
aynısı alarmlı araba noktalarında da geçerli.
6_ tank 4 oto-shotgunla çok hızlı iner, o yüzden karşı takım silahlara ulaşmışsa bu durumu gözetin. tab tuşuna basarak kimlerde molotof var bakın, mümkün mertebe yanmamaya çalışın. etrafta hareket ettirebildiğiniz konteynır ve arabalar varsa bunları kullanın. karşı takım hazırlıklı şekilde bekliyorsa acele etmeyin ve takım arkadaşlarınızdan yardım isteyin, misal boomerın kusmasından sonra gelmek genelde olayı bitirir. yeşil renkli kişileri yakalayamak zordur, yetişemezsiniz, o yüzden sırayla kırmızı ve sarıları düşürün. pinginiz genel oyunculardan yüksekse yakın mesafede ping yüzünden vurmanız güçleşecek, bekleyerek başka bir arkadaşınıza geçmesini bekleyebilirsiniz… tank olan gerektiğinde kaçmasını ve beklemesini bilmeli, ayrıca birini kovalarken pişinize de adam takmayın, beklediğinizden çabuk ölürsünüz.

Şimdilik bu kadar diylelim…
Normalde 4 (+2 DLC) haritanın da belli noktalarının taktikleri de var tabi, sonra bazı buglar var (gerçi onlar bugün olup yarın olmayabiliyor, yamanıyor), mümkün mertebe uyumlu bir takım ve oyun için yeter şartları yazdım… İyi versuslar…

Tags: boomer, common infected, coop, hunter, left 4 dead, smoker, tank, valve, versus, witch, zurrani

This entry was posted on Salı, Mart 8th, 2011 at 13:51 and is filed under Oyunlar. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *