Lumia 1320 İnceleme ve Windows Phone 8 Kullanıcı Deneyimi

(Bu yazı 17.07.2014 tarihinde ufak güncellemeler almıştır)

Merhaba arkadaşlar. Lumia 1320 Nokia’ın iki “phablet”inden biri (ucuz olanı). İnternette bir çok sitede incelemesi, video incelemeleri mevcut. Yalnız çoğunluğun android ve ios kullandığı bir piyasada “kullanıcı deneyimi” önemli. Cihazı kullanmaya başlayalı 3 gün oldu, mümkün mertebe kullanıcı deneyimini paylaşmaya çalışacağım. Bunu yaparken lütfen şunları da göz önünde bulundurun:

-Cihaz bir haftadır elimde (Son edit itibariyle 2 ay, 17.07.2014)

-İlerleyen günlerde zaman etiketiyle güncelleme girebilirim (17.07.2014)

-Özetle tam bir kullanıcı deneyiminden çok ilk izlenim olacak bu yazı

-Ve incelediğim sürüm 8.1 developers preview sürümü, 8.1 Haziranda çıkacak (Çıkmadı, Temmuz sonu bekleniyor)

-İzlenimlerin %75’i Lumia 1320’den çok WP8 camiası ile ilgili olacak. Yani cihazın çok suçu yok 🙂

Öncelikle cihazın gsmarena.com daki donanım özelliklerine link verelim:
http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_1320-5791.php

Yine Gsm Arena’da cihazın detaylı matematiksel verilerle incelemesi mevcut. Onu da incelemenizi tavsiye ederim.

Yine bir link de cihazın bazı popüler modellere göre boyutunu kıyas etmek için geliyor (lumia1320 yoktu, 1520 girdim)

http://mobiledevicesize.com/compare/#145,361,274,417,227,8,365,381;1

Artısı (+) ve Eksisiyle (-) aklıma gelen her şeyden bahsetmeye gayret göstereceğim.

 

Cihaz Tasarımı ve Genel Kullanım

+Phablet kullanmak istiyorsanız zaten büyüklüğünü ve zorluklarını kabul etmiş olmalısınız.

-Cihaz gerçekten büyük 🙂 Her pantolonun cebine girmiyor. Ama büyüklüğüne alışamam derken çok çabuk alışıyorsunuz, bu da ilginç. Yine de bazı pantolonlarınızın cebinin durumu aynı kalıyor 🙂 Bu cihazdan daha büyük bildiğim bir Sony xperia Z ultra var.

-Tek elle kullanılamıyor. Bu da kalabalık toplu taşıma ortamlarında götünüzü bir yere yaslamadıysanız cihazı kullanamamanıza neden oluyor. İki elli kullanım şart. Yalnız solak arkadaşlar tek elle kullanır diye düşünüyorum, geri tuşu solda çünkü.

-Tek elle tutarken de rahat bir şekilde kavrayamıyorsunuz. Çünkü cihaz avucunuzdan büyük. Yerine göre kılıfsız, yerine göre deri kılıfla kullanılabilir. Bunun bir avantajı varsa o da sürekli dikkatli olmanız neticesinde başına daha zor bir iş gelir cihazın.

+Geniş ekran film izlemek için birebir. İki arkadaş aynı ekrandan dahi film izleyebilirsiniz. Yine geniş ekranda internet sayfalarını birebir görüntülemek de çok daha keyifli. Çektiğiniz büyük ekran zahmetinin kullanım keyfine yansıması gayet iyi. Küçük fontlardan yorulan göz yok bu cihazda. (17.07.2014)

-Ekranın büyüklüğünün avantajı malesef uygulamalara yansımıyor. fontlar hep büyük büyük (uygulamalarda) ve geniş ekranda daha fazla satır ve listeleme elde edemiyorsunuz. Nokia Cyan güncellemesinde bunun için bir kaç ekleme yapabilir. (27.05.2014) Yine kalemle kullanıma uygun tek bir program dahi yok şimdilik. Halbuki 6 inçlik bir cihaz için bir çok özel uygulama yapılabilir nokia ya da MS tarafında. (Bazı uygulamlar lumia 1320 ve 1520’ye özel daha küçük fontlar yayınladı 17.07.2017)

-Düşürürseniz cihazın tuz buz olacağından emin olabilirsiniz. Düşürmeyin. (27.05.2014) Geçen düşüren bir arkadaş ekranını nokia’da 360 liraya yaptırdığından bahsetmişti grupta. (Nokia Lumia 1320 Kullanıcıları Facebook Grubu). Bu da bir çok teknik servisin ekran tamir rakamından aşağıda aslında.

+Arka kapağın değiştirilebilir olması bence güzel bir şey, yıpranırsa değiştirirsiniz. Mat yüzey olduğundan elden kolay kolay kaymıyor. Arka kapağın yumuşak ve çıkabilir olması düşmedeki darbeyi de absorbe edeceğinden bir avantaj.

+Çoğu androidde olan ön bilgilendirme ledi olmadığından lumia cihazlarda, bildirim geldiğinde ekran aydınlanıp tekrar kapanıyor. Led daha ergonomikti fikrimce. Yalnız lumialarda ekranı kapattığınızda sadece ekranı karartmasını ve ekranda bildirimleri göstermesini ayarlayabiliyorsunuz. Bu da şık bir çözüm kullanmak isteyen için.

+Ekstra fotoğraf butonu bence işlevsel, güzel düşünülmüş. Özellikle arka kameradan selfie çekmeye çalışırken dokunmatik ekranda butonu aramaktan çok daha kolay (17.07.2014)

-(26.05.2014)Kutu içinden çıkan kulaklık çok standart. LG Optimus G kulak içi kulaklığından daha az ses veriyor. Kulak içi olmasının da farkı olabilir ama özetle daha az. Nokia’dan daha kaliteli bir stok kulaklık beklerdim açıkçası.

 

Pil Performansı

-LG optimus G cihazımın kendi kullanımımda bana dayandığı rakam 8-10 saat idi. Ekran açık kalma süresi de 2.5-3.5 saat arası idi. 2100mah pil ile bu değerler.

+Lumia1320’de 3400 mah pil ile cihazın pil performansını androide göre kıyaslamak zor. Çünkü androiddeki istatistikler yok (ekran açık kalma süresi gibi). Ama normal android cihazlardan kesinlikle daha fazla gidiyor. Az kullanımla bir çok arkadaşın bahsettiği 48 sati ben de gördüm. Sabah şarjdan çıkardığınızda her türlü sizi gece yarısına kadar götürür, yarı yolda bırakmaz. Bir çok şarj ve kullanım deneyiminden sonra ekran açık kalma süresinin 6-8 saati bulduğunu düşünüyorum. Gün aşırı şarj ile asla şarjsız kalmazsınız. Normal bir android cihazı 1 senede 500 kere şarj ederken bu cihazı tahminen 300 kere şarj etmeniz yetecek. (17.07.2014)

+(26.05.2014) Bu arada kutudan çıkan şarj cihazının (kablo+adaptör) gücü 1.500mah ya da 1.5Ah. Yani cihazı 2 saat 20 dk gibi bir sürede şarj edecek güçte (pratikte 2.5 saatte falan şarj eder).

 

Cihazın Akıcılığı

+Cihazın akıcılığı normal seviyede ara yüzlerde.

-Uygulamalar için aynı akıcılık performansını her zaman söylemek zor. Bunda hem uygulamaların hem de interneti kullanmalarının payı var. OS microsoft yapımı iken uygulamalar bir çok geliştiriciden geliyor tabi. Bazı uygulamaların aldığı güncellemeler akabinde daha hızlı ve akıcı çalıştıklarını gözlemleyebiliyorsunuz (17.07.2014)

-Cihazdaki andreno 305 gpu cihaz için yeterli. Yalnız kesinlikle limit seçim HD ekran için. 800-480 piksel ekranlı Lumia 525’te de aynı GPU’nun olduğunu düşünürsek. Misal Asphalt 8’de androiddeki kare/saniye (FPS) oranını alamıyorsunuz, androidde 30 fps alıyorsanız lumia 1320’de 20 FPS alıyor olmalısınız. Zaten WP8 evreni mobil oyuncular için çok zengin bir platform değil ve bu platformu seçenler için çok problem olacağını zannetmiyorum. Modern combat gibi bir çok grafik gücüne ihtiyaç duyduğunuz oyunu oynayabiliyorsunuz (17.07.2014).

 

Aşağısı cihazdan çok windows phone 8 izlenimlerini içeriyor. Çünkü WP8 cihazlarda üreticinin cihaza kattığı çok bir ekstra olmuyor. Nokia, 8.1 güncellemesinin devamında Cyan güncellemesi yayınlayacak. Belki o nokia’lara özel bazı özellikleri bu güncellemede görebileceğiz. (8.1 developer preview sürümü için)

Arayüz

+Arayüzü şahsen ben beğendim, keyfinize göre kutucukları yerleştirebiliyor, küçültüp büyültebiliyor, renklerini değiştirebiliyorsunuz. İstediğiniz her şeye hızlı erişim için bence gayet ergonomik.

Cihaz “Ayarlar” menüsü

+Bir çok ayar mevcut. Sistem ayarları ve uygulama ayarları olarak iki sekme. Uygulama ayarları direk sistemle alakalı olmayan ama stok olarak gelen şeyler var: Arama, cüzdan, fotoğraflar+kamera, haritalar, internet explorer, kişiler, mağaza, mesajlaşma, office, telefon.

+Sistem ayarları: Başlangıç+tema, zil sesleri+uyarılar, eposta+hesaplar, internet paylaşımı, kilit ekranı, bildirimler+eylemler, wi-fi, uçuş modu, bluetooth, hücresel+SIM, VPN, İş yeri, çocuk odası, pil tasarrufu, akıllı veri, akıllı depolama, parlaklık, ekran döndürme, ekranımı yansıt, telefonumu bul, yedekleme, ayarlarımı senkronize et, sürüş modu, konum, reklam kimliği, tarih+saat, klavye, dil, bölge, geri bildirim, konuşma, erişim kolaylığı, telefon güncellemesi, hakkında, aksesuarlar, nokia hesabı, nokia’ya geri bildirim, ekran, şebeke+, kapasite kontrolü, dokun, ses, arama+sms filtresi, göz atma, ekstralar+bilgi

Bir kaçından bahsedelim. nokia’ya geri bildirimle direk nokia’ya her konu hakkında geri besleme gönderebiliyorsunuz. Ekranımı yansıt televizyon gibi platformlara cihaz ekranını yansıtmak için. Akıllı veri 3g veri sayacı. Alt menü grupları olmadan hepsini dizmiş microsoft.

-(26.05.2014) Ses açma kapama ayarı ölçeğinin medya dosyaları için 30 birim olması gereksiz. Tuş eskitmekten başka bir şey değil.

Kişiler

+Kişi listelerinde yine farklı platformlardan kişilerinizi senkronize edebiliyorsunuz. devamında windows bu kişi listelerini ilişkilendirebiliyor, örnek olarak aynı mail adresiyle üye olunan linkedin adresi, twitter adresi, facebook adresi gibi. Devamında tüm hepsini aynı kişi altında görebiliyorsunuz androiddeki gibi. Windows bi güzellik yapmış ve o kişi hakkındaki son güncellemeleri de dilerseniz kişi kaydı altında görebiliyorsunuz, en son facebook’ta ne paylaşmış, ne tweetlemiş gibi. Güzel bir özellik.
Nokia uygulamaları

+Bir çok nokia uygulaması sizin için markette indirilmeyi bekliyor.

+Nokia haritalar gerçekten kaliteli. Para ile satın alabileceğiniz diğer uygulamaların bir çoğuyla aynı, bir kaçından daha iyi nitelikte.

+Nokia kamera uygulaması ve bazı fotoğrafçılık uygulamaları da güzel.

+Fotoğraf kalitesi her ne kadar 5 mp olsa da günlük kullanımda sizi üzmez. Ayrıca nokia kamera uygulamaları da eğlenceli. HD ve FullHD video çekimi de gayet iyi cihazın.

 

Windows Phone Market

-Market WP8 camiasının yumuşak karnı malesef.

-Android’deki çeşitliliğin ç’sini bulamayacaksınız. “Çeşitlilik” 10 karakter, yani androidin %10’u dahi uygulama çeşitliliği yok. WP8’in daha çok yolu var bu konuda.

Bazı platformların resmi uygulamaları yok. Örnek: Google. Gmail kullıyorsanız, resmi bir gmail uygulamasının olmaması çok can sıkıcı. Gmail’in sekmeli inbox özelliğini kullanamadığınızda mail kutunuz darmaduman oluyor 🙂

Var olan resmi uygulamalar da androiddeki versiyonlarına göre abartısız 2-3 hatta 4 gömlek geriden geliyor (3-4 güncelleme geriden). Bunu örneklendirmek zorundayım çünkü bazı noktalarda gerçekten can sıkıcı.

-Instagram uygulamasının ismi “instagram beta”, betadan bile çıkamamış. (6tag olan alternatifi çok başarılı, onu kullanıyorum (17.07.2014) )

-Foursquare uygulamasında arkadaşlarınızı etiketleyemiyorsunuz. Yorumları göremiyorsunuz (17.07.2014)

-IMDB uygyulamasında imdb login özelliği yok. Filmlere oy veremiyorsunuz.

-Twitter uygulaması ona keza. Bir çok özellikten yoksun. Malesef alternatif de yok. (17.07.2014) tarihinde tekrardan gözden geçirmek gerekirse son hali android versiyonunu yakaladı.

Facebook uygulaması çok geride. post editleme yok, post gizliliği düzenleme yok, grup yöneticiliğinde özel fonksiyonlara erişim yok, hatta ve hatta bu bomba: uzun metinlerin “devamını oku” özelliği yok uygulamada. Bir yazının devamını oku linkine tıkladığınızda uygulama internet explorer’ı açıyor. Şaka gibi. m.facebook.com kullansanız bu fonksiyonların hepsine erişebiliyorsunuz. IE’de m.facebook.com u yer imlerine kaydedip masaüstüne kısayol attım, öyle kullanıyorum. Resmen kasıtlı güncellenmemiş bu uygulama…

Cihazda android seviyesinde bir dizin erişimi uygulaması yok. 8.1 ile OTG desteğinin dahi geleceği söylense de betada göremedik. Ayrıca dizin erişimi androidden çok geride, androide kıyasla mevcut olanlar çok ilkel kalıyor ve stabil çalışmıyor (şimdilik). 8.1 developers previewın ilerleyen güncellemeleriyle dizin desteği geldi (17.07.2014)

Özetle official uygulamalar dahi şaşırtıcı derecede “eski versiyon”. Bu çok üzücü.

Androidde 10 mb olan bir apk WP8’de 50-60 mb (minimum) yani aynı depolamaya sahip bir android ve bir WP8 cihaza aynı uygulamaları kurmak isteseniz Android %20’ye geldiğinde WP8 cihazınızın hafızası dolacak demektir. Bu tabi her uygulama için geçerli değil. Bazı uygulamalar android versiyonları ile aynı boyutta (17.07.2014)

-Android’de ücretsiz uygulamaların bazılarının WP8’de ücretli olduğunu göreceksiniz (IOS’ta olduğu gibi).

+Büyük ekranın avantajı ile bir çok web sitesine dilerseniz mobil, dilerseniz Masaüstü arayüzü ile girip işlerinizi rahatça halledebilirsiniz. 7 inç tabletlere çok yakın bir kullanım ergonomisi sunuyor 6 inç ekran ve ayrıca bunu cebinize koyabiliyorsunuz.

-Özetle windows phone markette uygulama sayısının az olmasının yanında politik bir üvey bırakma hala mevcut (official uygulamalar için). Bu sinir bozucu ve ileride WP pazar payını arttırdıkça kendiliğinden çözülmek zorunda kalacak bir durum.

Peki cihazdan memnun muyum? Büyüklüğüne alışmak üzereyim 🙂 Ayrıca LG Optimus G’mden sonra iyi geldi, şöyle iyi geldi. Telefonu çok bızıklayan biriydim. Bundan biraz olsun uzaklaştım, telefonumu daha bi telefon gibi kullanıyorum şu an. Oynamadığım oyunlar, izlemediğim offline TED içerikleri, lüzumlu gözüküp lüzumsuz olan bir çok uygulamadan mahrum kalma yoluyla kurtuldum. WP8 camiası androidi çok yoğun kullanan kullanıcılar için bir nevi “akıllı telefon orucu” gibi 🙂

(17.07.2014) tarihli ikinci fikrimi sorarsanız da gayet memnunum cihazdan.

Mağaza ile ilgili eksiklikler/yoksunluklar da biraz çözülürse daha güzel bir platform olacaktır. Yalnız bu çok hızlı olmayacak gibi gözüküyor. WP’nin 2018’de %10 pazar payına ulaşması ön görülüyor (17.07.2014)

Şimdilik bu kadar, bir başka incelemede görüşmek üzere…

 

 

 

 

 

One thought on “Lumia 1320 İnceleme ve Windows Phone 8 Kullanıcı Deneyimi”

  1. Yaziniz tam aradigim bilgileri iceriyordu. Ve yazinizi okuduktan sonra tam almak uzere oldugum wp platformundan vazgectim daha dogrusu tehir ettim. Wp 9a kadar androide devam edelim en iyisi. Tesekkurler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *