Twitter’ı daha etkin şekilde kullanma

Twitter’da belki eskisiniz, belki yeni. Herkesin kendine göre bir kullanım profili var. Kimi daha çok takipçi (arkadaşlar, ünlüler, yazarlar…), kimiyse daha çok paylaşımcı, kimisi de tam bir twitter troll’ü. Günde kaç kez akışınızı kontrol ettiğinizden bağımsız olarak twitter kullanımı hakkında bir kaç tiyo vermek istiyorum.

  • Takipçi sayınızın fazla olması bir problem teşkil etmese de takip ettiklerinizin sayısı 150-200 aralığından yukarı çıkmaya başladığı anda işler zorlaşıyor. Hele ki bazı twitter trolleri de listenizdeyse (bir kaç troll yetiyor).
  • Mümkün mertebe listenizi temiz tutmaya çalışın. Çok retweet (RT) yapan kişilerin profillerinden “retweetlerini kapa” özelliğiyle sadece kendi yazdıklarını görebilirsiniz.
  • Takip ettiğiniz ünlü, siyasetçi, gazeteci sayısı fazlaysa bunlar takip listenizden çıkararak “listeler” oluşturup bu listelere koyabilirsiniz. Bunun için o kişinin profil sayfasında ayarlar kısmından “listeye ekle” seçerek bir liste oluşturup o listeye ekliyorsunuz, bu kadar. Böylelikle amacına ve içeriğine uygun daha fazla akışınız olur ve daha ergonomik şekilde takip edebilirsiniz. Ana akışınız da daha sakin olur.
  • Bu listeleri public veya private şekilde ayarlayarak dışarı karşı görünümünü ayarlayabilirsiniz.
  • Standart twitter uygulaması/sayfası size sıkıcı geliyorsa farklı twitter istemcileri kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse mobil uygulama “plume” kullanıcıya özel renk belirleme gibi özelliklerle daha efektif bir tweet akışı sağlıyor. Ayrıca listelere vs sekmeli şekilde erişmenize olanak sağlayan bir yapısı var. Bu farklı uygulamalardan yalnızca biri.
  • Belirli kişilerin tweetlerinden anında haberdar olmak isterseniz, o kişinin sayfasına gidip ayarlardan “mobil bildirimleri aç” seçerek bu özellikten faydalanabilirsiniz.

Şu an aklıma gelenler bunlar. Twitter tüm bu özellikleri varsayılan olarak sunmasına rağmen çevremdeki arkadaşlarımın %95’inde bu ek özelliklerin kullanılmadığını görüyorum (listesi olan hiç görmedim mesela). Bunları kullanın, twitter baymadan keyifle şakıyın…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *