Cep Telefonlarında Teknoloji Tıkandı mı? Yoksa Tıkananlar Üreticiler mi?

Bence hiç bir yere gitmiyor, gidemiyor. Piyasayı biraz takip eden kişiler bariz “tıkanmayı” görebilir. Heyecan verici sürpriz modeller yok artık.

-Sadece gıdım gıdım artık ilerlemede sona gelinmiş donanım yükseltmeleri,

-Kozmetik iyileştirmeler,

-Alt modellerin de yapabileceği ama ticari olarak üst modelleri satmaya yönelik eski modellere çıkmayan biraz fark yaratan uygulamalar,

-İhtiyaç fazlası sırf fark yaratmak için konan şeyler…

1000-2000 lira arasındaki cihazlara baktığımızda donanımlar artık birbirine fazlasıyla yakın. Aradaki 500-1000 liralık donanım farkları yok, eskiden donanımsal farklar bariz belliydi. Her sene her marka bir amiral gemisi osurmak zorunda. Bunu yapmazlarsa piyasadan silinir giderler, samsung hepsinin pastasını kapar J Samsung’un yaptığı eskiden Nokia yapardı (model penetrasyonu), son zamanlarında modellerin isim/kodlarını dahi takip etmek mümkün değildi. Bir kıyaslama şablonuna koyduğunuzda ise arada hemen hemen hiç fark olmazdı. Samsung veya başka X firmasının şu anki en büyük avantajı akıllı telefon pazarının genleşmesi, eski tip telefon kullananların akıllı telefona geçmesi. Peki nereye kadar sürdürülebilir bu pazarlama modeli?

Büyük firmaların gelecek 2-3 yılın modellerini ve özelliklerini şimdiden netleştirdiklerine eminim. Sadece takvimin 2014, 2015… şeklinde atmasını bekliyorlar…

Parmak izi okuyucu en öne çıkan yeniliklerden biri olarak pazarlanıyor şu an Iphone 5S, biz birkaç senedir kullanıyoruz. Oysaki ilk parmak izi okuyuculu telefon pantech 2003-2004’lerde falan çıkmıştı. Bu arada geçen Optimus G cihazımın yüz tanıma kilidi ağabeyime telefonu açtı her ne kadar çok benzemesek de J kendime dip not olsun.

-5 inç civarı ekranlarda fullHD çözünürlük… Gerekli mi değil mi? 22 inç monitörlerde SCADA çizerken gerçekten gerekli fullHD çözünürlük. Artık telefonlara da geldi bu çözünürlük. Peki bundan sonra ne gelecek? UltraHD çözünürlük mü gelecek?

-Lityum ion batarya teknolojisi limitlerine gelmiştir, bundan dolayı son 5 seneden beri çıkan hiçbir akıllı telefonun şarjı 24 saatten fazla gitmemekte. Kimse yeni bir şey denemeye hevesli değil.

-Mevcut telefonların donanımları 4K video çekebilecek, bir çok oyunu oynatabilecek, bir çok komplex programı zaten çalıştırabilecek seviyeye ulaştı. 4 çekirdek 1.5-2ghz modeller var piyasada (GPU’ları hariç).

-256mb ram ile windows xp çalıştırırken 2-3gb ram’li modeller artık piyasada.

-3 inç, 4 inç, 5 inç derken 6 inçe kadar telefonlar var. 7 inçten de tabletler başlıyor zaten.

-Eldeki büyük ekran, yüksek işlem gücü ve ram’e rağmen apple hariç üreticiler modelleri için özel yazılımlar üretmekte çok istekli değil. Akılları hep yeni çıkaracakları kopya modellerde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *