steam hakkında her şey

steam hakkında her şey

2010
01.24

Steam’den ilk aldığım oyun sanırım Counter-Strike 1.6. Dedim 10 dolar nedir ki, yıllardır oynamışız,  aldım bi tane kendime, ev arkadaşıma da aldırdım, ağabeyimde de var. Üniversite yılları, deli gibi oynuyoruz. O zamanlar türk oyunculalarının çoğu steam platformundan bihaberdi, Türkiye’de non-steam serverlar yaygındı (hepsi non-steam’di desek yanlış olmaz.), Counter-Strike  oynayan topluluk genel olarak orjinal oyunun sunduğu eğlenceli ortamla hiç tanışmamıştı. Hile, küfür, bug; kalitesiz bir oyun ortamındaydı. Millet adam gibi multiplayer Counter-Strike oynasın diye bu yazının ilk versiyonunu Eylül 2008′de dh forumda yazmıştım. O zamanlar her ne kadar tek oyun odaklı başlasam da bu misyonerliğime (orjinal oyuna teşvik), asıl amacım daha fazlasıydı. Zamanla topluluğumuz büyüdü, ilk zamanlar bir kaç arkadaş az yırtınmadık tabi. Einstein’ın dediği gibi: Ön yargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur…

steam

steam arayüzü

Uzatmadan fazla Steam platformuna dönelim…

Steam bir dijital oyun dağıtım platformu, Valve oyun stüdyosunun yatırımı. Şu anda dijital oyun dağıtımının %70′i Steam’in elinde. (Oyungezer: Aralık 2009)

Orjinal oyun kullananlar orjinal oyunların bazı cefalarını bilirler: yıpranan dvd’ler, ama özellikle kopya koruma sistemleri, ah o kopya koruma sistemleri yok mu… Steam’in kendisi bir çevrimiçi servis olduğundan mevcut kutulu oyunlar gibi kopya koruma sistemleri barındırmıyor, avantajlarından birisi bu. Medya derdi de olmadığından sürekli dvd tak çıkar, uğraşmak yok.

İkincisi yeni çıkan oyunları resmi çıkış tarihlerinde, daha ülkemiz satıcılarında raflara dizilmeden satın alabilmek. Oyununa göre yurtdışı ile biz arasında bir ya da daha fazla birzaman farkı oluşabiliyor.

Üçüncüsü  Valve’nin teknik desteği ile çalışan VAC anti-cheat hile savunma sistemi. Online oyunların en büyük sıkıntılarından biri olan hileye karşı VAC koruması çok etkili, buna ekstradan değineceğiz.

Dört beş altı yedi diye gider bu liste, şöyle devam edelim, Steam’i denemek ya da Steam üzerinden oyun almak istiyorsunuz:

Steam ilk başta bilgisayarınıza kurduğunuz 1.5 mb’lık bir programdır. (arayüzü web sayfası gibidir, extra kullanıcı sekmeleri mevcuttur.). Programcığı kurduğunuzda sizden sisteme bir kullanıcı ile giriş yapmanızı ister. ücretsiz kullanıcı hesabınızı oluşturduktan sonra sisteme giriş yaparsınız. Bundan sonra sistemden ücretsiz oyun demoları indirebilir, steam kullanıcı profilinizi detaylandırabilir, oyunlarla alakalı yüksek çözünürlükte videoları download edip izleyebilirsiniz. Oyun satın almak için store sekmesinden oyun türlerinden, oyun stüdyolarından, çıkış tarihinden yola çıkarak istediğiniz oyunları inceleyebilir ve dilerseniz satın alabilirsiniz. Steam şu an için 38 tane oyun stüdyosunun 2100′ü aşkın oyunlarını bünyesinde bulunduran bir platform ve bu sayı her geçen gün artmakta. (Activision, Aspyr Media, Inc., Bethesda Softworks, Capcom, Codemasters, Eidos Interactive, Electronic Arts, Epic Games, Inc., Focus Home, Interactive, Her Interactive, id Software, Interplay Inc., iWin, JoWooD Entertainment, DreamCatcher, Kalypso Media Digital, LucasArts, Majesco, Meridian4, MumboJumbo, NCsoft, NovaLogic, Paradox Interactive, PlayFirst, PopCap Games, Inc., RailSimulator.com, Sandlot Games, SEGA, Sony Online Entertainment, , SouthPeak Games, Strategy First, Telltale Games, THQ, Tilted Mill Entertainment, Inc., Topware Interactive, Ubisoft, Valve, Warner Bros. Interactive Entertainment…)

Oyunları: mastercard, visa, american express, discover, jcb, paypal, clickandbuy gibi ödeme şekilleriye satın alınabilirsiniz. Satın aldıktan sonra oyunu download yoluyla bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Sistem sizi arayüzdeki games sekmesine yönlendiriyor, öncelikle steam klasörünün içinde oyunun klasörlerini oluşturuyor, bu işlem bittiği zaman da klasörlerin dosya içeriklerini internetten çekmeye başlıyor, download %100 olduğunda oyununuzu oynamaya başlıyorsunuz. Oyunlarınızın lisansları steam kullanıcı hesabına bağlanıyor ve hesabınızın başına bir şey gelmediği sürece oyunlarınız oynanmayı bekliyor. 5 dolardan 60 dolara kadar bir çok eski-yeni oyun mevcut.

Steam dediğimiz gibi çevrimiçi bir servis, çevrimdışı da çalışıyor tabi ama o şekildeyken oyunların online modlarını oynayamıyorsunuz tabi. Sistemin burdaki avantajı: üyeliğinize istediğiniz bilgisayarda giriş yaparak oyunlarınıza o bilgisayardan erişebilirsiniz. Aklınıza geleni şöyle örnekleyelim: iki bilgisayarınız var ya da bir oyunu arkadaşınızla paylaşmak istiyorsunuz. ikinci bilgisayarda giriş yapıp oyunu internetten ya da oyun yedeğinden (bahsedilecek) kurarsınız ve dilerseniz o bilgisayardan oynarsınız. Elinizdeki bir oyunu akşamüstü oynayıp sonra sistemden çıkış yapıp, arkadaşınızın sizin hesabınızla giriş yapıp oyunlarınızı oynamasına izin verebilirsiniz, farkettiğiniz üzere bir kullanıcı aynı anda tek bilgisayarda çevrimiçi olabiliyor. Evinizdeki internet bağlantısı kotalı ise, sınırsız bir internet erişimi olan bilgisayarda giriş yapıp, oyunu download edip, oyunun yedeğini alıp eve götürebilirsiniz. Oyunların yedeklerini alabiliyoruz, format gibi durumlardan sonra tekrar internetten sıfırdan çekmek gerekmiyor. Ayırca steam oyun güncellemelerini otomatik olarak kendisi yapar. Sistemden oyun haricinde demo indirebileceğiniz gibi  sahip olduğunuz oyunların modlarını da indirebilirsiniz.
Steam’in bir de community yani topluluk özelliği var. Nedir bu derseniz Steam kullanıcılarının birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan statik ve dinamik iletişim unsurları. Statik dediğim profil sayfanız ve steam grupları, dinamik dediğimse anlık mesajlaşma hizmeti. steam kullanıcılarını arkadaş olarak ekledikten sonra onların son güncellemelerini takip edebilirsiniz. Çevrimiçi kullanıcılarla oyun içi, oyun dışı yazışabilir, kolay bi şekilde aynı serverlara girebilirsiniz. Online kullanıcılar arkadaş listenizde mavi, online olup oyunda olan kullanıcılar da yeşil renkte gözükür ve oynadığı oyun ismin hemen altında yazar. kullanıcının ismine tıkladığınızda eğer online bi oyunda ise server bilgilerini görebilir tek tıklamayla o servera girebilirsiniz, ya da bir arkadaşınıza link şeklinde bulunduğunuz server için davet gönderebilirsiniz. Yazışma ve oyunlar birbiriyle entegre olduğundan alt+tab yapıp masaüstüne dönme ve sonra tekrar oyuna girmeye çalışmada yaşanan sıkıntılarla karşılaşmazsınız. Oyuncu arkadaş topluluğunuz ile iletişim için Steam Community gayet yeterli.

Korsan oyun oynayanlar online arenalarda hilenin de ne kadar yaygın olduğunu bilirler. Steam’de online oynanan bir çok oyunda VAC koruması bulunmakta. VAC koruması bilgisayarınızda oyuna uyguladığınız hile unsuru programcık ya da dosya gibi illegal içerik bulduğunda steam id’niz üzerinden ban yiyorsunuz. Ve bir daha o oyunun VAC korumalı serverlarına giremiyorsunuz, yani oyununuzun online yönü tamamiyle bitiyor (VAC koruması aktif olmayan server sayısı çok az.). Non-steam’deki gibi modeme res, haydi tekrar o server’a gibi bi durum yok. Bu tabi ki oyuncular için gayet caydırıcı bir yöntem. O saatten sonra ya hilenin gırla olduğu serverlarda takılıp sağlıklı bir oyun zevkinden mahrum kalacaksınız. ya da yeni bir steam hesabı ve yeni bir oyun ile yeni ve temiz bir sayfa açacaksınız, eski oyunlarınız ise bir nevi çöp olacak. Serverlarda etrafa rahatsızlık veren oyuncular da (hakaret, küfür gibi) adminler tarafından o serverdan banlanabiliyor, banınız açılmadığı sürece o servera giriş yapamıyorsunuz. Bu da her oyuncunun iletişimine dikkat etmesini zorunlu kılıyor, sevdiğiniz servera bir daha girememek istemezsiniz.

Gelelim Steam’deki çılgın indirimlere… Çılgın diyorum çünkü bazen gerçekten indirimde cozutuyorlar, kredi kartı Steam’e çalışıyor. Steam’de her haftasonu bir oyun ya da bazı oyun stüdyolarının belli ya da tüm oyunları %25′ten %75′e varan indirimlere giriyor. Yılın belli tatil dönemlerinde bu indirimler daha da şiddetleniyor. Yani sevdiğiniz oyunları çok ucuz fiyatlara alabilirsiniz. Bunun dışında free weekend adı verilen haftasonu tam erişime açılan oyunları bedava indirip oynayabilir, haftasonunda beğendiyseniz alabilir ya da silebilirsiniz…

Özetle Steam ciddi oyuncular için çok değerli bir platform. Bizim gençliğimizi orjinal oyuna bir nebze ısındırdığı için türk oyun sektörüne emeği büyük…

steam oyun indirimlerini takip edebileceğiniz dh forum başlığı

steam kurma videolu anlatım

steam platformu sitesi:
http://store.steampowered.com

Not: İzinsiz alıntı yapmayınız…

Tags: dijital oyun dağıtımı, dijital oyunlar, orjinal oyun, oyun, steam, steam powered, VAC, zurrani

This entry was posted on Pazar, Ocak 24th, 2010 at 04:25 and is filed under Oyunlar. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *