Teknoloji neden gelişiyormuş gibi gözükür ama gelişmez?

2000’lerden beri bazı teknoloji haberleri zaman zaman aynı metinlerle ve içeriklerle çıkar. Kansere çare bulundu, su ile çalışan araba üretildi, hidrojen pillerinin verimliliği %70 arttı, güneş enerjisi şöyle böyle oldu…

Peki neden bu teknolojiler bir türlü bizim kullanımımıza açılmaz? Nedeni basit, büyük şirketler bu teknolojileri geliştirir, yasal patent haklarını alırlar ve adım adım bu teknolojilerden nasıl para kazanacaklarının hesabını yaparlar. Adım adım diyorum çünkü bir kerede o teknolojiyi piyasaya son ürün olarak çıkarmak onlar için aptallık olur.

-Önce menzili kısa elektrikli arabalar çıkarırlar, şarj süreleri de uzundur.

-Sonra menzilleri uzun ama şarj süreleri yine uzun arabalar çıkarırlar.

-Devamında da menzilleri uzun ve şarj süreleri kısa arabaları çıkarırlar.

-Ellerinde olan mevcut teknolojiyi 3 kere satmış oldular.

Ya da ilaç firmaları, en etkin ilaç versiyonlarını belki 2-3 etkinliği düşük versiyondan sonra çıkarırlar. Biri birinden daha iyi olmalı ki, kimin parası hangisine yetiyorsa onu alsın.

Biri bir teknolojiyi bulduktan ya da başkasından satın aldıktan ve patentledikten sonra siz aynı teknolojiyi üretemezsiniz patentin sahibinin onayı olmadan. Teknoloji patent sahibinde bir gün kademeli bir şekilde paraya dönüştürülmek üzere bekler bekler bekler. Elektrikli arabalar üzerine teknoloji patentlerinin bir çoğu, alternatif enerji kaynaklarının teknoloji patentlerinin bir çoğu ilginçtir ki petrol dağıtımcılarının elindedir. Bekle de gelsin, yeşersin teknoloji.

Aslında teknoloji gelişiyormuş gibi görünse de bizim tarafımızda gelişen şey bir teknolojinin parçalara bölünüp bize posasından gerçeğine doğru olan yolda adım adım pazarlanmasıdır.

Mevcut parasal sistem, teknolojinin gelişmesini engelleyen en büyük unsurdur.

http://www.thezeitgeistmovement.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *