Facebook ve bilimum sosyal medya virüsümsüleri

Eskiden forward mailler ve spam mailler var idi, yeni nesil bilmez, kıl payı kaçırdılar. Spam mailler gerçekten spam mail idiler, şimdiki fırsat sitelerinin bir şekilde onaylanmış ve gelmeye başlamış mailleri değildi. Genelde çükümüz için olan bu maillerden bolca düşmüştür mail kutumuza. Sonra Servis sağlayıcıların spam filtreleri gelişti vs derken bunlar azaldı, bir kısmı ise yeni çağa ayak uydurdu.

Sonra forward (yönlendirilmiş) mailler ah o forward mailler. Onların yerini de sosyal medyadaki paylaşım içerikleri aldı. herkes için eskisinden çok daha kolay. İki tıkla paylaşabiliyorsunuz. Önceden öyle mi? yönlendir de, kimlere yönlendireceğini yaz, üşnemezsen biraz düzenle metni (ki çoğu zaman üşenirler zaten), sonra gönder. Ölme eşeğim ölme yani. Bir de mail kutusunun şifresini bir şekilde illegal spam oluşumlarına kaptıran arkadaşlar olurdu (hala var gerçi), bunlardan bize spam mailler gelirdi. Zaman zaman da arkadaştan arkadaşa, oradan başka arkadaşa yayılırdı. Daha bu sene bir örneğini çevremde gördüm ibretle 🙂

Tabi bunlar azaldı artık, çünkü daha etkili spam artık sosyal medyada. arkadaşlarımızdan erotik içerikli resim ve arkadaşlık sitesi paylaşan mı dersiniz, zayıflama ürünleri paylaşan mı dersiniz, çük indirip kaldıran ürünleri paylaşan mı dersiniz… Belki siz bile paylaşıyorsunuz, farkında değilsiniz (çünkü paylaştığınız zaman bir şekilde o paylaşımı bir tek siz göremiyorsunuz, yazılım dünyasının esnekliği işte). Kabul ettiğiniz uygulamaların hani hızlıca geçtiğiniz “izinler sayfasında” sizin adınıza uygulamanın ne boklar yiyeceğini okumadığınız pencere, işte o sizin karizmanızı çizen. Her şey hukuka uygun ve yasal. Bazı durumlar daha da can sıkıcı olabiliyor, bir arkadaşınız bu durumlardan birine düşüyor ve devamında tüm arkadaş listesini sevişgen bir hatun resminin üzerine etiketleyiveriyor (lütfen meme kısmından olsun). Tabi sonra bir özür postu ama gitti karizma, rezillik diz boyu.

Peki babamızın, amcamızın, kız arkadaşımızın bu paylaşımlarını görmekten kurtulabilecek miyiz? Hayır. Sürekli bu zokayı yutan birileri olacak. Peki ama neden? İnsan doğası. Hep diğerlerinden daha zeki olduğumuzu düşünürüz ya. Çünkü bizim dışımızdaki büyük çoğunluğun mal olduğuna inanırız. İşin ilginci bizim mal olduğunu düşündüğümüz çoğunluk da bizimle aynı düşünceleri paylaşıyor 🙂 İnsan ne kadar başkalarıyla doldurursa kendi düşüncelerini, o kadar ıskalar kendini. 

Bu olayın kökeni nereye kadar gidiyormuş yazayım da benim umutsuzluğumla aynı çizgiye gelin. Yine yeni neslin kaçırdığı bu 10 kişiye gönder akımı (şimdinin sloganı paylaşmazsan şerefsizsin, paylaşmazsan bizden değilsin, paylaşmayana tosun koysun…) internet yokken bilem abilerimiz ve ablalarımız tarafından mektupla yapılıyormuş 😀 İnsanlar başlarına bir şey gelmesinden korktuğu için üşenmeden 10 mektup yazıp birbirlerine yolluyorlarmış aq 😀 bundan daha ötesi var mı?

Diğer sosyal mecralardaki virüsümsülerden bahsetmedik ama oralarda da durum pek farklı değil, hep bir üzerimizden bedavaya para kazanmak isteyenler…

Teknoloji gelişir, eşeklik baki kalır…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *